Citat:
Ursprungligen postat av
Divination
Du blandar ihop Ryssland med USA nu. USA är världsbäst på skryt men sen får de pisk av afghanska fåraherdar och tvingas fly i panik. Men jag förstår inte varför du förnekar fakta. Ryssland har hela tiden varit i kraftigt numerärt underläge i Ukraina och bevisligen bara använt en bråkdel av sin kapacitet.
Nu vänder du på allt igen. USA använde en bråkdel av sin militära kapacitet i Afghanistan. Visst var Afghanistan ett stort nederlag ändå, som USA bör få nedtryckt i halsen så fort tillfälle ges. Där har du min empati👍
Men magnituden av misslyckande är tiofalt större för Ryssland i Ukraina. Om det nu är som du säger att de var i ett kraftigt numerärt underläge och hade oddsen emot sig - varför i helvete gick de in i Ukraina till att börja med? Är de taktiska och strategiska imbeciller?