2023-03-31, 18:40
  #58597
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashcolic
Hur är du säker på allt du snackar om MH, du låter som hennes försvarare (släkt) som inte vill se . Hon är lögnare och mördare lika som den andra. Omöjligt att JJ genomförde ”allt” själv.

Till skillnad från dig så tittar jag på fakta och gör en bedömning av vad vilka olika tänkbara möjligheter som finns, och utifrån det så gör jag en bedömning av hur MH bör dömas.

Grunden i alla demokratiska rättssamhällen är att man är oskyldig tills motsatsen bevisats.

Att du dömer andra utifrån dina egna förutfattade meningar och åsikter får stå för dig. Men sådana som du hör inte hemma i ett demokratiskt rättssamhälle.
Citera
2023-03-31, 18:40
  #58598
Medlem
Rompers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emelieb
hahahah hur kan svegfors begära ut ca 400 000 för de han gjort?
Vore helt sjukt isf

https://sverigesradio.se/jonkoping
Jag har ingen aning om hur mycket advokaterna debiterar och hur många timmar dom arbetat.

Men Svegfors har väl varit involverad sedan MHs första häktning?
Han får väl lämna in en redovisning som alla andra F.Advokater.

Undrar vad Clea.S kommer att debitera?
Citera
2023-03-31, 18:41
  #58599
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeeVan
Möjligen att MH fälls i TR, men i HR är det nog näst intill omöjligt att hon skulle kunna fällas för mord. Det finns ingen bevisning för att MH aktivt deltagit vid mordet, eller ens befunnit sig i badrummet när mordet begicks.

Vad jag förstår så finns det inget som helst bevis för att M var i badrummet, förutom att J påstår det. Eftersom J ljuger om allt annat så kan väl inte hennes ord väga så tungt i detta fall?

Om åklagaren/polisen inte gjort en rekonstruktion av vad som är möjligt eller omöjligt att kunna utföra 3 personer i badrummet så får de ju skylla sig själva.

Hur ska de kunna döma M till mord på de grunderna? Obegripligt! Och ännu mer obegripligt att det inte gjorts någon rekonstruktion av de viktigaste kritiska minutrarna då Tove dog. Nu står ord mot ord vilka som var i badrummet, hur är det möjligt?
Citera
2023-03-31, 18:41
  #58600
Medlem
Pythia_88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mercede
fast Johanna sa att Maja också tog av sig strumporna efter mordet då bådas hade blivit blöta, om maja (edit: skrev johanna först) gick hem barfota i skorna så kanske det inte finns?
eller iofs!
skulle vara om kisset (jag antar att det var Toves, i dödsögonblicket) då även fastnat på majas fötter, vilket det borde om strumporna blivit åtminstone lagom blöta..
Fanns hennes strumpor i tvättkorgen och inget DNA i skorna borde vara bevis nog att hon ej var med.

Finns det DNA i skorna borde det vara tillräckligt med bevis att hon var med i badrummet..

Fast det måste väl ändå utredarna kollat upp, men inte sett något i fupen om det?

Tyvärr har de inte gjort DNA-analys på några skor. Varken M eller T:s. J bytte dessutom skor till badtofflor. Helt obegripligt att någon släpar ut en död person i granskog i badtofflor och dessutom i kortkort kjol. Nä, här ligger en hund begraven. Så många lögner från J och M så man börjar fundera på om den som drack cider på förfesten är inblandad.
Citera
2023-03-31, 18:45
  #58601
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av emelieb
hahahah hur kan svegfors begära ut ca 400 000 för de han gjort?
Vore helt sjukt isf

https://sverigesradio.se/jonkoping


Det är rimligt, det har hållits många förhör där han har närvarat, han har kanske åkt bil, milersättning. Han har en högskoleutbildning på antal år.

Tishko Ahmeds försvarare ville ju ha 1 miljon efter överklagan till HR.

Varför är det sjukt?
Citera
2023-03-31, 18:46
  #58602
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OppVaskeKluten
Jag tänkte som såhär, om MH hjälpt till att bära en medvetslös person, som hon trodde var död? Är inte Gravfridsbrott..

Bra tänkt, men går inte ihop med hur Tove mördades.

Citat:
Ursprungligen postat av OppVaskeKluten
Ang 3:e MGM vill jag bara försäkra mig att ”biffen” next door inte hjälpt till. Han hade ju lätt kastat in TT i trunken ensam. För jag köper fortfarande inte hur dessa två töser får ner TT ljudlöst för alla trappor, lyhört och med en vaksam nyfiken granne.

Nej, att de smitit förbi den vaksamme grannen är ju lite mysko faktiskt, det kan jag hålla med om.
Jag var tidigare inne på att han rent teoretiskt skulle kunna varit inblandad, och att en sådan teori skulle kunna använts för att väcka rimligt tvivel. Men ska jag vara ärlig så tror jag inte på det själv. Dock en tanke som måste tänkas, undersökas och utvärderas (av varje skicklig försvarsadvokat. Det hade i alla fall varit en mindre beklämmande strategi än den Clea valde )
Citera
2023-03-31, 18:47
  #58603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Det vore en skandal om Maja frikändes eller enbart fick ett mycket lindrigt straff.

I vecka efter vecka höll hon tyst, lät Missing P leta och Toves anhöra lida alla helvetes kval.
Maja höll tyst för att skydda sig själv och förminska sin inblandning. Detta utan att hon varken ens träffade sin medbrottsling J eller konstaterats vara inkapabel av psykisk sjukdom. Hon var tillräckligt förslagen och driven för att skydda sig själv.

Hon spanade efter Tove på Nöjet, väntade in Tove i akt och mening att de skulle ge sig på Tove. Hennes telefon som hon inte släppt taget om har loggat steg och rörelse under samma period som hon påstår att hon sov.
Hon var ensam med Toves kropp i lägenheten när JJ åkte till Mc Donalds. Hon hjälpte till att bära ner Ts kropp och köra ut den flera mil bort in i skogen där hon vid 15 (!) tillfällen tände lampan i telefonen så de båda kumpanerna gemensamt kunde se och släpa in kroppen i snårskogen.

Därefter höll Maja tyst. Allt enligt hennes egen berättelse. Sannolikt förskönad.

Hon har gjort synnerligen onda handlingar och ska naturligtvis dömas hårt för vad hon gjort.

Johanna Möller dömdes för mord - inte anstiftan eller medhjälp till mord - utan mord trots att hon aldrig var närmare offret än 100 meter när offret knivskars till döds.
Maja borde definitivt dömas hårt och rättvist för vad hon gjort.
Det är inte förmildrande att det finns någon - J - som varit mer drivande och gjort värre saker ex tuttat på. Maja är helt ansvarig för vad hon själv gjort - och det är riktigt onda handlingar. Sannolikt blåljuger hon också om vad som hände i badrummet.
Jag instämmer
Citera
2023-03-31, 18:48
  #58604
Medlem
Celestrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av linakova
Nej. M:s psykiska problematik vittnar skolgången mm om. Hon är lågbegåvad och det är inget hon bara hittar på nu för att undkomma straff. Jag tror inte ens M har förmågan att spela dummare än vad hon är, hon är inte så pass intelligent, inte av den information jag tagit del av iaf, jag vill nog påstå att vi kan utgå från att M i viss mån säger sanningen, men sedan exakt hur mkt av den är frågan.

Avsaknaden av DNA etc som binder M till T eller badrummet är ändå något som talar till fördel för M och innebär att hon kanske faktiskt säger sanningen om att hon inte var delaktig i själva mordet.

Ska man se rent krasst på det så kan man säga så här att om M inte hade varit delaktig i det grova gravfridsbrottet så hade hon kanske inte åtalats alls.

Att MH är lågbegåvad och har diverse bokstavskombinationer är inga förmildrande omständigheter.
Men självklart försöker hon spela på just detta. Dummare än så är hon säkerligen inte. Det är väl rätt klart att hon måste ha hört bråket och dunsarna i lägenheten som var så kraftiga att grannarna reagerade.
Och kom inte och dilla om rummens placeringar och dyl. Hon måste ha hört!
Och vadå DNA i badrummet? Hon har ju själv erkänt att hon var där! Att hennes DNA inte finns på T behöver ju inte innebära att hon inte höll i hennes armar. Kroppen var ju delvis bränd.
Jag är rätt säker på att hon åker dit för mord. Blir hon inte det är det troligt att domen överklagas och går till hovrätten.
Citera
2023-03-31, 18:48
  #58605
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tezz-l
Man vill inte tro att det är två st helt empatilösa . Jag har oxå tänkt att MH kan inget ha vetat och hört .
Men nej det är nästan för hemskt att ta in men de har varit två förövare mot T .
Inga frågor till J vad fan har hänt , vad har du gjort !
Även om J varit styrande och den drivande som hon bara har lytt .
Hon skulle ha berättat dagen efter och ringt polisen och bett om skydd .
Men hon har inte berättat något på veckor trots häktat och ingen kontakt med hennes härskare JJ . Och hon har inte gjort det för att hon själv har haft blod på sina händer .
Känt sig hotad och tvingad av JJ , kanske ? Men ingen ursäkt att hon inte har berättat efteråt.
Skräcken för TT att inte kunna ta sig loss och kippa efter andan . Och vetskapen om att det finns en till person där som ser hör och vet att hon snart är död . Och inte gör något !

MH kan fortfarande vara oskyldig till att ha hållt TTs armar...

Skyddande av brottslig och gravfridsbrott absolut men, det finns tvivel gällande påståendet........
Citera
2023-03-31, 18:48
  #58606
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av emelieb
Pinsamt att hennes försvarare skyller detta hemska brott på diagnos vilket hennes försvarare verkar göra

På vad sätt "skyllde" försvarsadvokaten på detta?

Självklart skall en försvarsadvokat ta upp en sådan sak, och framföra den åtminstone som en förmildrande omständighet och även som förklaring till varför klientens minnesbilder kan vara blurriga, osammanhängande eller röriga. Det är viktigt för sittande rätt att förstå de som vittnar.
Citera
2023-03-31, 18:49
  #58607
Medlem
Marie-Antoinettes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pythia_88
Det är vad J säger i förhör ja, men litar du på att det hon säger är sant?

MH säger samma sak, en av de få samstämmiga uppgifter de båda lämnat!
Citera
2023-03-31, 18:52
  #58608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av x2016
400 000 kr ska Toves anhöriga ha istället.
Det har pratats om ett belopp på 130 000 kr som skadestånd till T föräldrar och samma summa till T pojkvön
Nu vet inte jag om detta är trovärdigt
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in