2023-03-30, 20:10
  #57829
Medlem
StigHelmutts avatar
Det kvittar vad rättegången blir
Familjen kan aldrig slappna av
Hor-rätten kan ändra livstidsdom när dom känner för det, samt dela ut miljoner i fickpengar till förövaren när som helst. Rättssamhället är upplöst.
Citera
2023-03-30, 20:11
  #57830
Medlem
Kellywomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knastrarn
Men alltså, hovrätten gör ju oftast inte ens nya förhör, de går bara på samma info som kommit fram i tingsrätten, men kan komma fram till ett annat beslut. Så det är klart att denna förhandling är viktig!

Tänkte skriva detsamma. Det är därför alla vittnesförhör spelas in för att det är det som hovrätten kommer döma på. Däremot om det kommer fram nya uppgifter så kan nya vittnen kallas
Citera
2023-03-30, 20:12
  #57831
Medlem
trngws avatar
Det är märkligt hur många oförstående nötter det finns på flashback.
Man borde ha lärt sig vid detta laget, men det är ändå lika fascinerande varje gång.

I så gott som alla moderna väckarklockor, och inte minst mobiltelefoner, så finns en snooze-funktion på alarmet. Larmet går, man blir väckt, stänger av larmet, somnar om, sover 5 minuter, larmet går igen, man blir väckt igen, stänger av larmet igen, somnar om igen, sover ytterligare 5 minuter, varpå larmet går igen, man blir väckt igen, stänger av larmet igen, somnar om igen, sover ytterligare 5 minuter, varpå larmet går igen, man blir väckt igen, stänger av larmet igen, somnar om igen, sover ytterligare 5 minuter, och så där håller det på. Jag har sett de som håller på så i över en timme. Väckt och somnar om fler än 10 gånger.

Det är verkligen ingenting konstigt med att någon på fyllan mitt i natten blir väckt och somnar om upprepade gånger, ej heller att det önskas något att äta. Det är som sagt var inte utan anledning som snabbmatsställena är öppna längre än nattklubbarna på helgerna. Så gott som alla som varit på nattklubb och druckit sig fulla har också käkat snabbmat efter nattklubben.

Det är inte vi som insett att det finns rimligt tvivel runt Rullmans anklagelser mot MH som är duperade eller trollbundna. Det är de som varken inser eller förstår varför det finns rimliga tvivel kring hur inblandad MH faktiskt var den där natten som är rent ut sagt korkade.

Det sagt skulle det dock inte förvåna mig det minsta om det visar sig att även en tillräckligt stor andel av rätten också visar sig vara rent ut sagt korkade. Det händer tyvärr allt för ofta i tingsrätterna. Sådant rättar dock oftast, men inte alltid, till sig i hovrätten.
Citera
2023-03-30, 20:13
  #57832
Medlem
Jag har för mig att någon liverapportering, tidigt idag, beskrev vad JJ hade på sig idag på rättegången. Jag har för mig att det stod svart kjol och rosa tröja. Är det någon som vet om det stämmer?

På Nöjet under mordkvällen hade JJ en svart klänning och en rosa tröja över nämligen ser jag nu på övervakningsbilderna som är med i FUPen.

Jag kanske dock kommer ihåg fel. Men om inte tycker jag det är lite obehagligt.
Citera
2023-03-30, 20:13
  #57833
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jonsson99
Äntligen någon som lade märke till det. Ja rättsläkaren sa ”det finns ju andra fall av strypning med ett offer och en gärningsman”.
Hade detta varit i USA gissar jag att M:s advokat sagt Objection 🫤
Frågan är om juryn la märke till det? Men behövs kanske inte, blir svårt att fälla MH för mord hursomhelst!
Citera
2023-03-30, 20:15
  #57834
Medlem
De sa något idag om hur många gånger 18-åringen hade använt ficklampan vid dumpningen . Vilket jag fattade skulle ha visat att hon har varit med mer än hon har sagt .
Men det var på liven och jag hittar inte det nu .
Någon som har det kvar eller minns vad som sas mer om det ?
Citera
2023-03-30, 20:15
  #57835
Medlem
nu hinner inte jag riktigt med. fanns Toves dna i den röda bilen? alltså den hon fraktades med efter hennes död?
Citera
2023-03-30, 20:16
  #57836
Medlem
Framförallt undrar jag varför JJ säger att MH har hållit fast Toves händer (förutom om hon vill blanda in MH som hämnd)
För det talar ju bara emot henne själv att någon hållit fast Tove medan hon själv strypt henne
Hade hon endast velat ”misshandla” Tove hade hon mig inte behövt hjälp

Varför ställde ingen frågan till henne ”vad tänkte du när du ville misshandla Tove lite om vad det skulle få för konsekvenser för dig senare” ?
Anmälan om misshandel med motanmälan ?
Citera
2023-03-30, 20:16
  #57837
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FMR
Det var magsäcksinnehål även i lungorna. Men det ska förklaras vidare varför hon ändå dör av strypning.
Nej inget i lungorna.
Citera
2023-03-30, 20:17
  #57838
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Googleroid
https://www.google.com/search?q=synonymer+till+diskriminering&oq=synonyme r+till+diskriminering&aqs=chrome..69i57j0i22i30j0i 15i22i30.9661j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Du hade alltså ingen "pursvensk" att presentera.
Nej just det.
Precis som jag trodde.
Ditt pucko.

Citat:
Diskriminering: att någon missgynnas genom att behandlas sämre än någon annan behandlas, har behandlats eller skulle ha behandlats i en jämförbar situation, om missgynnandet har samband med kön, könsöverskridande identitet eller uttryck, etnisk tillhörighet, religion eller annan trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning eller ålder

Så, förklara nu, på vilka grunder blev blatten diskriminerad av domstolen. Var det för att han var blatte som de vägrade honom utrymme, eller var det för hans sexuella läggning, eller kanske ålder?
Citera
2023-03-30, 20:19
  #57839
Medlem
Tänk om jag var anhörig och det första man ser på aftonbladet är cleas uttal om att hennes klient har haft sin värsta dag i sitt liv, Suck, hur tror du familjen haft det idag, Tovas. Blir kräksjuk och ni som talar om att JJ är snygg blir jag också kräksjuk över. Tänk er för!
Citera
2023-03-30, 20:20
  #57840
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VVVulpes
Nej inget i lungorna.
Jag har rättat mig själv tidigare. Vet inte hur man kan ta bort inlägg. Det var cleas uttalande som jag förväxlade med rättsläkarens
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in