2023-03-30, 01:33
  #56497
Medlem
Svidmyras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
SR:

"Åklagaren: "Du har berättat att du går upp ur sängen, möter (20-åringen) i hallen och sedan åker hon till McDonalds. Då uppstår ju frågan, var finns Tove då? Eller Toves döda kropp?"
18-åringen säger att det finns en walk-in-closet i 20-åringens lägenhet och att 20-åringen kanske flyttat kroppen dit. "

Har man gjort några topsningar/ tekniska undersökningar av walk-in-closet?
Något som Majas försvar borde ha reflekterat om, var Toves kropp kan ha varit när Maja har varit uppe. Han borde kanske ha begärt kompletternade undersökningar där.

Vad har JJ sagt om detta? Var har Tove legat medan JJ var på Donken eftersom inte MH såg kroppen?

Varför pressar de inte Majan mer om detta och om fasthållandet under kvävningen? De tycks ju helt ha köpt att hon sover och sover medan det pågår ett mord och dunsar och släpande och paketering av en död kropp i hennes omedelbara närhet.

Ska man lägga till hörselskada till MHs alla andra defekter? Vad kan hon få för jobb med sömnsjuka, partiell dövhet, minnesluckor och en hjärna som stänger av sig till och från när det passar? Går hon ens att ha i en skyddad verkstad?
Citera
2023-03-30, 01:33
  #56498
Medlem
Vad kallas jobbet där man skriver FUP?
Citera
2023-03-30, 01:35
  #56499
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Fiffiniffi
Du tycker det låter som en rimlig handling? Att släpa ut ett lik i en trappuppgång när du ändå har för avsikt att dumpa det? När den enda människan du gömmer liket för är samma människa som du kort efteråt ber om hjälp för att flytta liket? Kom igen, den här varianten är t o m ännu mer fånig än varianten att hon gömt den i garderoben.

Den enkla förklaringen är att M ljuger om att inte ha sett Tove. Wake up and smell the fucking coffee.


Hon gömmer kroppen för grannarna också. Förmodligen hade hon tänkt släpa ner den till bilen när grannen dök upp igen. Då fick hon ändra plan snabbt. Blev en sväng till donken istället, oplanerat.
Citera
2023-03-30, 01:36
  #56500
Medlem
smokeonthewaters avatar
Har JJ sagt något om varför hon mördade TT?
Citera
2023-03-30, 01:36
  #56501
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HysteriskRonneby
Inte fan hade jag åkt till Donken i alla fall 🤣

Bättre än att säga "usräkta men jag har ett lik som jag ska dra ut, kan du flytta dig?"
Citera
2023-03-30, 01:38
  #56502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av smalandsbo
De misstänkta talar fortfarande inte under ed under några omständigheter, det har vi ju redan kommit fram till.
Vad är skälet till att misstänkta inte behöver tala under ed?
Citera
2023-03-30, 01:41
  #56503
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anedin
Vad är skälet till att misstänkta inte behöver tala under ed?

Men om man går fri, då åker ju målsägande, vittnen etc på mened och de är ju inte rimligt.
__________________
Senast redigerad av anteanti 2023-03-30 kl. 01:43.
Citera
2023-03-30, 01:43
  #56504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slipsluder
Hon (JJ) skulle ut och göra sig av med Toves mobil, nycklar, flytta cykeln och köra fram bilen. Så kom grannen och hon drog en lögn om att hon skulle köpa mat till sin kompis. Vad hade du själv gjort om du var i full färd med att göra dig av med en kropp och din granne dyker upp?

Stämmer. Hon sa att hon skulle till mc Donalds och då erbjöd sig grannen att köra henne.
Citera
2023-03-30, 01:45
  #56505
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enrundost
Strumporna kan ju vara en avgörande faktor i bevisningen om MH var med i badrummet eller inte. Tycker det är märkligt! Har följt liven men ser inte heller där att man tagit upp det idag. Men de hinner kanske inte skriva allt heller. Kanske någon som var där idag vet?
Jag har inte sett heller att de har ifrågasatt mer om deras strumpor
Enl J så slängdes strumporna i en sopsäck
Jag ser inget i förhör med M om strumpor
Citera
2023-03-30, 01:47
  #56506
Medlem
Reviewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av suffragistviolence
Orimligt tycker jag. Man måste komma ihåg att det här bara är några få minuter efter att T har dött. (Kanske så lite som 3 minuter). Allt talar väl för att hon så snabbt som möjligt vill flytta cykeln, men liket är knappast paketerat och redo för transport. Och menar du att hon isf hade tänkt att bära med sig kroppen förbi flera hus ända bort till bilen? Eller mellanlanda kroppen utanför porten fullt synlig? Bilen är ju inte framkörd och den står parkerad en bra bit bort.
Sant att 3-5 minuter är kort tid, ändå tillräckligt lång tid för att rulla in en kropp i ett lakan och släpa iväg den några få meter.

När M frågar var T är svarar J att A*bin har hämtat henne, så cykeln var nog inte prio 1. Hon kan däremot ha varit på väg ner för att köra fram bilen till infarten. Ingen mellanlandning behövs om bilen står direkt utanför porten, så som den gjorde en stund senare när hon med M:s hjälp bär ner T.
Citera
2023-03-30, 01:47
  #56507
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anteanti
Men om man går fri, då åker ju målsägande, vittnen etc på mened och de är ju inte rimligt.
Tack för svar
Citera
2023-03-30, 01:49
  #56508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anteanti
Men om man går fri, då åker ju målsägande, vittnen etc på mened och de är ju inte rimligt.


Gör dom ju inte.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in