Citat:
Ursprungligen postat av
leera
Finns ju inte mycket annat att gå efter. Visst det är märkligt att ingen ser karln på plats. Det stör mig.
Men att gå ut ur sin trygga arbetsplats se statsministern och sen några sekunder senare dra fram en kanon ur fickan och försöka ha ihjäl honom och hans fru. Aldrig.
Mycket tyder på att SE inte var så mycket på mordplatsen.
SE kom först efter skotten. Han höll sig lite i bakgrunden. Efter att polisen kom till mordplatsen gick SE till Bohemia några min. På väg till tunnelbanan från Bohemia stannade han till och blev avvisad av polisen på mordplatsen. På Hötorget missade han tåget, väntade där en stund och gick sedan direkt tillbaka till Skandias reception.
SE var inte speciellt synlig på mordplatsen men försökte genom att glida på sanningen bli ett intressantare vittne än han var. SE var bara ett vittne, även om annat kan vara mer spännande att fantisera om, men det är dessvärre bara fantasier.
Det är därför inte speciellt konstigt att ingen lagt SE på minnet av vittnena vid mordplatsen även om de kan ha sett honom där den korta stund han verkligen var där.
Som GM-SE är det ingen som pekar ut SE som GM, vilket gör den teorin omöjlig att pussla ihop.