Citat:
Ursprungligen postat av
Passkall
”Sedan är det svårt att släppa MHs pitbull-uppsyn när hon letar efter TT på nöjet. Läs entrévärd Fredriks vittnesmål om du vill utmana din "snälla, trogna MH"-bild.
”
Jag vet att M som handbollsmålvakt / lagspelare hade en sida som peppande och en sida som aggressiv och mer av en pitbull .. så absolut att M hade ett ”mål” att hitta T och vinna Js stolthet med att hämta in bytet.
M är absolut inte så menlös och svag som det utmålas. Hon är mer komplex än de flesta klarar av att tyda. Och definitivt inte utan skuld . Lägg även till att hon varit kvar vid J sida genom alla skadegörelser,
Inbrott, bränder, utbrott och sjuka beteenden UTAN att anmäla / larma . TROTS att M har ett stort skyddsnät i familj/kyrkan/församlingen om
Hon hade valt att ta avstånd från J vid de första attackerna/ bränderna och göra RÄTT för sig. M är förmodligen manipulerad, MEN hon är definitivt inte oskyldig.
Och hade de inte åkt fast nu,- så hade nog resan med fortsatt brottslighet, mord , tyngre droger legat framför M ändå. Hon blev inte vän med J för att J var godheten. J förvarade droger och gjorde kakor med M. J tvingade inte in M på droger och sämre umgänge . M valde det umgänget utanför kyrkan flera år tidigare...
Innan mordet hade inte M någon vidare framtidstro, självkänsla eller självförtroende för att aktivt ordna sig ett bättre liv än det de nu kommer få.
Hon har ändå alltid haft ALLT serverat för sig. Stöttande familj och skyddsnät. Men hon är inte förmögen att inse värdet i det. Att underhålla goda relationer. Hon har blivit uppstyrd flera gånger genom olika stödprogram och riktigt duktiga mentorer här i stan (Vetlanda). Alla möjligheter För att leva ett gott liv utan mord och droger. Men HON valde detta. Trots enormt många varningstecken från J att denna relation kommer innebära katastrofala konsekvenser. Det är inte på något sätt synd om M.[/quote]
Vetlandaposten gjorde ett reportage om M hösten 2020 angående Komback. Då verkade hon ha framtidstro och hade tagit sig ur sin utmattningsdepression. Någon månad före det lärde hon ju känna J. Jag tror också att M hade behövt bryta med J så fort hon märkte hennes destruktiva sidor. Det är klart att det sen påverkade henne att vara bästa vän med någon med så ovanligt psykopatiska drag. Hon var ju bara 16 med. Även hennes ex F fick ju problem som du beskrev.
Sen tyckte jag inte att du gjorde en snäll trogen beskrivning av M i ditt förra inlägg som någon skrev. Personer som är lätta att programmera kan ju också bli farliga Jag hoppas att hon får god terapi i fängelset så hon inte sen kommer ut och söker sig til liknande relationer igen.
Till skillnad från J verkar ju M inte hamna i konflikter med andra. Så man kan tycka att hon hade haft alla förutsättningar att få andra vänner. Så tragiskt alltihop.