Ny rapport: Vanligt med fler diagnoser vid könsdysfori
"Autism, depression och ångestsjukdomar är vanligast, men även till exempel självskadebeteende och suicidförsök är vanligare hos personer som fått diagnosen könsdysfori, jämfört med befolkningen i övrigt."
"Kartläggningen visar även att personer med könsdysfori har högre risk att dö i suicid än befolkningen i övrigt: personer med registrerat födelsekön man respektive kvinna med könsdysfori har närmare 5 respektive 14 gånger högre risk att dö i suicid, jämfört med övriga befolkningen."
https://lakartidningen.se/aktuellt/nyheter/2020/02/vanligt-med-fler-psykiatriska-diagnoser-vid-konsdysfori/
Således, personer med en störd könsidentitet borde aldrig få skaffa vapenlicens då risken är att de ägnar sig åt suicide by cop eller liknande, drar någon med sig i fallet i sin störda verklighet.