Citat:
Ursprungligen postat av
plastdunkk
jaja, vi har hört denna propaganda förut.
Du kallar det förnyelse av inkallelseorder, och det korrekta ordet är mobiliseringar, det har skett minst 7.
Ryssland kallar det "partial mobilization" dvs inkallelse av reservister som redan har utbildning och erfarenhet, Ukrainas mobilisering är att de tar in alla, oavsett utbildning eller erfarenhet.
givetvis så kallar man in extra för att täcka förluster, därav kan vi då anta att ukraina ett större behov av att ersätta förluster, eftersom deras är betydligt större.
Det är en lagstiftning som gäller i 90 dagar. Därefter måste den förnyas. Lagstiftningen gäller bland annat allmän mobilisering och jag har aldrig kallat det för något annat. Eftersom att Ryssland inte har gett sig kommer den att fortsätta att förnyas 90 gånger per år tills kriget tar slut. Oavsett hur mycket förluster Ukraina lider.
Både Ryssland och Ukraina mobiliserar sin befolkning, dvs använder statens våldsmonopol för att förmå befolkningen delta i kriget. Båda länderna utbildar sina mobiliserade (mer eller mindre). De 300 000+ Ryssland har mobiliserat befinner sig inte frivilligt i Ukraina.
Det finns ingenting som tyder på att Ukraina har fler förluster än Ryssland.