Som vanligt så tar de med sig helt onödiga och löjliga saker.
De har en chans att ta med något vettigt som de och gruppen har nytta av, men så tar de med sig saker som doftljus, kungakrona, mormors halsband, nallebjörn, affirmationskort, tarotkort och andra fjantiga prylar
Och en annan grej som har slagit mig är alla dessa hittepåyrken som deltagare för ofta har, som medium och mood manager.
Många chefer och ledare i år också, många välbeställda som vill visa att de visst är normala människor som kan hantera naturen.
Nästan alltid är det dessa chefer som tar med sig totalt onödiga saker, det visar att de inte lever i verkligheten och har ingen aning om vad de ger sig in i.
En bra syn på hur bortkopplad och fördummad den moderna människan är.
Och många runt stockholm, säger ju något.
Älskar robinson, men det här börjar bli löjligt med valet av deltagare. De börjar tappa mitt intresse.
De enda jag gillar någorlunda är Ylva, trots att hon ska lipa hela tiden.
Och självklart Oscar, han är den enda som är kompetent nog för det här, tyvärr så kommer han nog ryka först av alla efter sammanslagning.