2023-03-19, 22:09
  #49297
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Fast det var bara den ena polisen som tyckte det.
Hur ser det ut vid den tekniska undersökningen? Finns det några tecke på kräkning?

Om jag minns rätt, fanns det iaf inga synliga rester i varken badrum eller i soporna. Det såg kliniskt rent ut på golv, handfat och i kökets sopor låg överst en typ av pappersservett eller liknade, inget annat i de översta som tydde på upptorkning av spya.

Har precis bara börjat läsa lite, så med reservation för brottsplatsundersökning och NFC:s resultat.

Tove hade spår av kräks i sina lungor, och det fanns DNA från henne i golvbrunnen i badrummet. Så kräkslukten poliserna kände kan vara från Toves spya med (förutsatt att hon spydde alltså, men har svårt att förstå varför hon skulle ha rester i lungorna annars).
Citera
2023-03-19, 22:11
  #49298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av viperstyle
Det ska bli ett sant nöje att följa denna bollen, se vem som plockar upp den först och vart den landar!

Långsiktigt sett så är det bekymmersamt om den moderna teknik som finns tillgänglig inte används på rätt sätt så det är nog bra att det uppmärksammas ja.
Citera
2023-03-19, 22:12
  #49299
Medlem
Rompers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cokeman66
Jäkligt mycket att läsa nu men vad har JJs vänner och pojkvänner skrivit om henne typ hur hon är osv?
Tacksam för några citerade rader om nån orkar.
Kan ex pojkvännen Fili* Hjärtber* vara den som kommit närmast sanningen?

"Filip ombeds berätta fritt om händelsen..
Filip säger direkt att Johanna är sjuk i huvudet."
Citera
2023-03-19, 22:13
  #49300
Medlem
Alla dessa unga mördare, lustmord eller gängrelaterat.
Hoppas nu att dom statuerar exempel och verkligen dömer dom ordentligt trots ung ålder, och även ett ordentligt straff för medhjälp det spelar inte så stor roll i min värld om vem som utdelar det dödande slaget skottet eller hjälper till att hålla i offret, båda eller alla ska dömas.
Trött på allt lallande.
Citera
2023-03-19, 22:13
  #49301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sybel
Tack!
Jag läste många gånger, men fattade tydligen inte ändå. Knepigt med lagtext!

Ja men det förstår jag. Inte helt lätt det där.
Citera
2023-03-19, 22:14
  #49302
Medlem
PeterNosters avatar
JJ är nog inte representativ för normala kvinnor.
Bara kroppslängden är ju skrämmande, cirka 180 cm.

Citat:
Enligt de senaste uppgifterna, från 2016–17, är män i genomsnitt 180 cm långa och väger 84 kg, medan kvinnor i genomsnitt är 166 cm och väger 68 kg.
Citera
2023-03-19, 22:14
  #49303
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kämpendahl
Dags för självrannsakan!

I början av tråden fanns det många teorier om vad som hade hänt. Vissa var direkt inne på att mordet skulle begåtts i J:s lägenhet och att de sedan gjort sig av med kroppen. Andra, däribland jag själv, var mer skeptiska till det och trodde på alternativa lösningar.

Jag hade väldigt svårt att tro på att de båda ensamma gjort det inklusive forslat bort kroppen. Jag hade svårt att förstå att båda höll käften så bra i förhören till en början. Två ostraffade unga tjejer och när polisen lägger fram fakta och spelar ut deras berättelser mot varandra var jag övertygad över att någon skulle sjunga ut. Jag tänkte också att det var svårt för två tjejer att släpa ut kroppen, men vad fel man kan ha. Jag trodde väl heller inte direkt på någon hjälp från andra heller. De var ju inte direkt yrkeskriminella gängmedlemmar vi talar om.

Sedan störde jag mig på att grannarna förvisso hörde dunsar, men inget skrik. Men det har ju fått sin förklaring i att T blev fälld med huvudet först i golvet och sedan snabbt strypt. Inget man riktigt förväntar sig av kvinnor direkt att de slåss som typ en karl. Jag fick också uppfattningen att polisen inte hittade några spår efter mord i lägenheten då de endast satt häktade för människorov. Polisen brukar hitta spår vid mordplatser.

Jag kunde till och med tänka mig en förklaring där Tove helt enkelt blev överfallen av någon annan på vägen hem. Hon ringde vid 2:30 hem till sin pojkvän och sa att hon skulle ta sig hem. Men den teorin fick jag såklart överge när det började komma ut information om att det fanns spår som pekade på att det var dem, som när man började söka i det aktuella området och slutligen hittade kroppen.

Så jag hade fel. Hur gissade ni till en början och vilka teorier hade ni om vad som hänt?

Jag har hela tiden trott att JJ och MH var skyldiga till mordet, jag tyckte att sannolikheten att Tove skulle ha råkat stöta på en mördare påväg hem från någon hon hade en konflikt med var för liten.

Men sen var jag fullkomligt övertygad om att det var JJs pappa som hjälpt dem gömma kroppen och alla bevis. Blev mer och mer övertygad ju längre tiden gick utan att Tove hittades att det måste varit någon professionell som hjälpt dem, och då passade JJs pappa in i mallen med sin militära bakgrund och arbetsplats.
Citera
2023-03-19, 22:17
  #49304
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjalle99
oj är experten på allt igång igen....

Ja man får ju hoppa in och rätta "experterna" som påstå sig veta och slänger ur sig både den ena och den andra lögnen.
Citera
2023-03-19, 22:22
  #49305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
Svar ja.

Instämmer i det övriga du skriver. Inom de kritiska första 48 timmarna hade de i teorin kunnat hitta henne.
Dum fråga kanske
Men är det så att det behövs en massa tillstånd hit och dit för att polisen får gå in och rota djupt i näten?
Citera
2023-03-19, 22:22
  #49306
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Romper
Kan ex pojkvännen Fili* Hjärtber* vara den som kommit närmast sanningen?

"Filip ombeds berätta fritt om händelsen..
Filip säger direkt att Johanna är sjuk i huvudet."
Tack. Vad var det han reagerade på mest då han tyckte hon var sjuk i huvudet?
Citera
2023-03-19, 22:23
  #49307
Avslutad
Håller med om att man blir helt dränerad på energi av att läsa FUP. Dokumentet kraschade flertalet gånger under tiden jag läste och hoppade över några förhör med vittnen från nöjet, men det är några saker jag inte riktigt blir klok på;

Vad gör MH, TT och JJ i lägenheten från det att de anländer till JJ mördar TT och VARFÖR är Tove där!? Från att hon skickade ett sms till sin pojkvän ”Johanna slog mig” till att fysiskt börja bråka på nöjet varpå MH och JJ väntar ut TT för att hitta en ödslig plats att slå henne på, till att helt plötsligt är det en skojig ton och de tre vännerna går gemensamt upp i lägenheten där fortsätter vara god stämning varpå JJ blir puttad och mördar Tove. Ursäkta men va? Jag blir galen av att denna bit inte tydligare redogörs för.

Vad är det blöta som de säger att de känner på golvet där Tove ligger död? Är det kiss? Blod? Spya? Vatten?

Sedan var det ytterligare en sak jag tänkte på, det gick rykten tidigt i tråden om att MHs föräldrar skulle fått en hjärtattack/åkt in på psyket när MH anhölls, detta stämde alltså inte?

Porrvideon som ni talar om är kanske bara ett riktigt obehagligt sammanträffande just med strypgreppet och att tjejen liknar TT. Men på analysen av datan där man ser historiken, ser det ut som att JJ surfat runt och sen helt plötsligt besökt videoklippet för att 4 minuter senare göra något annat. Vadan detta? Hade hon sparat videoklippet som en favorit hon tryckt på eller varför är den aktiviteten så ”slumpmässig”?
Citera
2023-03-19, 22:24
  #49308
Medlem
Reviewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Fast det var bara den ena polisen som tyckte det.
Hur ser det ut vid den tekniska undersökningen? Finns det några tecke på kräkning?

Om jag minns rätt, fanns det iaf inga synliga rester i varken badrum eller i soporna. Det såg kliniskt rent ut på golv, handfat och i kökets sopor låg överst en typ av pappersservett eller liknade, inget annat i de översta som tydde på upptorkning av spya.

Har precis bara börjat läsa lite, så med reservation för brottsplatsundersökning och NFC:s resultat.
Inga tecken på att någon har kräkts, nej.
J erkänner så småningom att M aldrig kräktes.
I ett av de sista förhören med M hörs hon osäker på om hon överhuvudtaget kräktes eller om det stannade vid illamående. Hon kommer fram till att det rör sig om ett falskt minne, planterat av J. Vilket låter sannolikt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in