Citat:
Ursprungligen postat av
sybel
Det är möjligt att J tänker att hennes skuld blir mindre, kanske halveras, om M är delaktig. Men jag har en känsla av att hon först och främst är ute efter att M inte ska få lindrigare straff än hon.
Och jag blir mer och mer tveksam till Ms fysiskt aktiva deltagande. Hon hjälpte till att bära ner T till bilen och troligtvis att få ut henne till dumpningsplatsen i skogen. Mer tror jag inte hon gjort.
Sedan har hon klart varit med på att lura T till lgh, hon har inte larmat och hon har inte försökt hindra J. Det första fattade hon nog inte vidden av och de två senare vågade hon säkert inte, vilket inte är försvar men en förklaring.
På något vis tycker jag att en morddom skulle vara väl hård, medhjälp vore mer i paritet med tanke på omständigheterna.
Jag tänkte att MH varit delaktig tills jag läste förhöret med JJ där hon beskriver MH:s inverkan. Det låter som om hon nästan testar idén på förhörsledarna för att se om de tror henne, och liksom sveper generellt över att MH ”var med” men inte specifikt hur. ”Hon var med, jag vet inte, hon höll i hennes händer och kände om hon andades efteråt, men hon var definitivt med…” bla bla bla. Låter som en uppenbar lögn med andra ord.
Och detta efter att hon fått veta att MH spilled the beans om dumpningen (alltså ”förrådde” henne) och direkt började hinta om att MH kanske var den som tog hennes telefon och åkte till dumpningsplatsen utan hennes vetskap.
JJ är så van vid att alla tror hennes lögner, och hon har inte gjort annat än att ljuga från start. Ändå tror i princip alla på hennes story om att MH medverkade, den hemska bilden fastnar i ens medvetande, och istället för att det ska bevisas tänker folk att det måste motbevisas. Med andra ord lyckas JJ som vanligt att manipulera alla till att tro vad än hon säger.
Jag vet inte säkert vad jag tror, men lutar åt att tro MH:s berättelse, inte minst eftersom det inte finns några bevis på att Toves armar hållits fast.