Citat:
Ursprungligen postat av
Brille68
Ryssland gjorde det för att de kan. Och det finns ingenting som USA kan göra förutom att tugga i sig förnedringen.
Jämför med hur USA sprängde Nord Stream, de gjorde det för att de kunde. Vad skulle Tyskland göra åt det? Bara för tyskarna att tugga i sig förnedringen.
Nu var poängen att Rysslands hopp är att republikanerna tar makten i USA 2024, helst med en Trump i Vita Huset. Då är det urbota korkat att krascha en amerikansk drönare med följd att Fox News bjuder in en höger-hök som Lindsey Graham som förklarar att USA borde trappa upp om något liknande sker igen.
Och det finns 1000-tals saker USA kan göra och skicka om de ”förnedras igen”. T.ex. kan de låta Ryssland ”tugga i sig” ett par tusen av de 4000-5000 M1 Abrams man har i lager. F-16 plan är ett annat alternativ. Eller kanske de långdistans-raketer Ukraina bett om. Eller de 100 000-tals 155 mm granater med kluster-stridspetsat som ligger och samlat damm. Många alternativ, alla dåliga för Ivan.
Dina teorier om NS kan du ta i avsedd tråd.