https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/wA9xPA/tiktok-lurades-i-utmaning-nu-sitter-naji-i-rullstol
Efter att ha läst om detta så undrar jag vad gärningsmännen fick för straff? Fängelse hoppas jag på, men gissar på att de levt på som vanligt efter det som hänt. Och han som lade ut det på TikTok efter att killen hamnat på sjukhus. Hur empatistörd är man då? Vet någon namnet på klappmongot?
Så himla jävla sjukt alltihop, vem som helst fattar väl att man blir svårt skadad i det läget.
Ja det jag undrar över är vilka som var inblandade, vad de fick för straff och om de fattat att de förstört en persons liv? Det stör mig att man kan medvetet göra så och sedan leva på som om inget hänt. Man borde sitta inspärrad for life.
Tillägg: allt står ju om man klickar på länken och är läskunnig, men visst: N*ji Taha blir iväglurad av sina sk kompisar, tror att de ska spela fotboll men istället utsätts han för nån challenge som går ut på att sparka undan benen på en hoppande person. Han sitter nu i rullstol och vet inte om han kommer kunna gå igen. Klippet filmades och lades ut på TikTok av en bjussig ”kompis”.