Citat:
Ursprungligen postat av
borskungen
Du sätter din tilltro till vinklade och sannolikt även riggade opinonsundersökningar.
En bättre fråga hade varit:
Vill ni leva i misär i decennier eller vara ett neutralt land som har ekonomiskt utbyte med både EU och Ryssland?
Vad tror du att svaret på denna fråga hade blivit?
Jag ger större tilltro till en opinionsundersökning än en persons tyckande.
I mina ögon, dvs mitt tyckande, så är Ryssland en fara för Sverige, Väst och Världen och behöver stoppas. Det är bättre göra det nu än senare. Tänk 1938 - Om man hade stoppat Adolf då hade vi kanske sluppit WWII. Då är det bra att ta kostnaden nu.
Bevis:
Ryssland har visat sin ondska och sina expansionistiska planer genom att ockupera delar av Georgien, Tjetjenien (Hela) och Ukraina. Dessutom illegalt ockupera Transnistrien. Dessutom har ryska ledare och deras statsmedia hotat omvärlden inklusive Sverige med krig.
Lösning:
Så om Ryssland retirerar till 1991 års gränser så är jag ganska säker på att det blir fred. Dessa gränser erkände även Ryssland och senare garanterades även av Ryssland.