Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Det är väl upp till ukrainska folket att bestämma. Nu vill över 70 procent fortsätta kriget så man kan ta tillbaks allt territorium. Freden som diskuterades var emot vad över 70 procent av folket ville.
Men om de är hemliga hur vet vi då att Boris stoppade freden? Det kan ju ha varit något ryssarna spridit ut till Ukrainsk och västerländsk media.
Så länge du inte kommer upp med en gallup undersökning eller liknande som säger att Ukrainska folket vill ha fred nu så ska du inte bestämma vad som ligger i deras intressen. Det är sådant som gör i Ryssland men inte demokratiska länder där följer man folkviljan och det som är deras intresse.
Du sätter din tilltro till vinklade och sannolikt även riggade opinionsundersökningar.
En bättre fråga hade varit:
Vill ni leva i misär i decennier eller vara ett neutralt land som har ekonomiskt utbyte med både EU och Ryssland?
Vad tror du att svaret på denna fråga hade blivit?