Citat:
Ursprungligen postat av
Jeff.Beck
Vi får se, jag skulle nästan hellre se större volymer av Bradley's. Sedan kan JDAMs om de kan levereras i större kvantiteter bli en viktig faktor för att slå ut försvarsställningar
Nå hur det än är med den saken.., så
misstänker jag att den tilltänkta ukrainska offensiven inte kommer igång i Maj. Utan att den skjuts upp till Juni/Juli. Helt enkelt för att man vill ha så mycket som möjligt utav tanks, apc, etc på plats när det väl kör igång.
Denna försening kan då nog skyllas på västeuropa, som inte hållit vad de tidigare närmast lovat i form utav leveranser. Det i sin tur behöver inte ha en negativ betydelse. För snubbarna i tanksen får mera tid att bli varma i kläderna med det nya materialet, bli mera samkörda. Kommer inget gott som bekant utav "hastverk".