Citat:
Ursprungligen postat av
Himmalajja
Det mesta av västs utlovade hjälp har ju uteblivit. Kristersson lovade 50 CV90, 12 Archer och 12 Leo2. Inget kom iväg.
Kvalificerade system kan inte teleporteras i exakt samma sekund som beslut fattas.
Först ska Ukraina selektera och göra ett urval och hitta en lämplig personalbesättning för utrustningen. Om exempelvis de 50st CV90-fordonen ska till en ny brigad som sätts upp ska rollerna först fördelas och sedan ska order om utbildning ske.
Efter det så ska dessa personer som tilldelats tjänsten som CV90-ryssbonkare utbildas, och eftersom systemen är relativt kvalificerade och gör sig bäst då personalen är fullt utbildad så måste man inse att utbildningen tar tid.
Efter det så ska utrustningen logistikmässigt komma på plats. Förbandet ska bli operativa.
Sen är den utlovade hjälpen på plats. Att använda uteblivit innan dess är ett dåligt ordval.
Men du behöver inte känna någon oro för att Sverige bara säger att man ska skicka 50st CV90 och sedan skiter i det. De kommer komma på plats. Du får bara längta otåligt ett tag till
Leopard lika så. Leopard kommer antagligen förbandssättas innan CV90 dock då det finns tecken på att vissa Ukrainska förband kommit långt i utbildningsfasen.
Då det kommer till Archer så kan man om man förstår kommunikation läsa lite mellan raderna och förstå att Archer inte är aktuella i närtid. Det kan finnas skäl till fördröjningen där som bara de mest initierade förstår sig på.