Citat:
Ursprungligen postat av
adina
Hon brast i att skydda ett barn från att bli gravid med halvbror och därefter lämnade hon landet själv när barnet behövde stöd i samband med åtgärd och rättegång ..dessa saker ledde till att socialtjänsten ville utreda
Tja, jag tror att de flesta människor/bioföräldrar litar på en halvbror, att en halvbror inte ska bete sig på det sättet.
Och nu pratar vi liksom Sverige, där snart sagt INGET barn växer upp i en helt ren kärnfamilj!! Det är halvsyskon, styvsyskon, styvförälder (ibland byts de ut ofta) m.m. som katten släpar in.
Så jag kan inte riktigt förstå hur det kan vara en brist i din värld......
Men ALLA barn i sådana familjer där det finns halvsyskon, styvsyskon, styvföräldrar, styvfar-morföräldrar etc bör ju då omhändertas av socialtjänsten då dessa enligt din syn utgör ett hot mot barnens hälsa och utveckling!!
Barnet behövde stöd i rättegång.......tja, är inte en mamma stöd nog? Det finns inget stöd för barnvittnen/offer i rättegångar. Och mamman kanske inte ville att dottern utsattes för frågor som "Men hade du inte en mycket kort kjol på dig???
Eller, mamman kanske ville besparar dotter att förövaren blev frikänd......
Lilla vän, tänk LITE utanför boxen ibland.......