2023-03-06, 11:35
  #317977
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Läser du länken så ser du att det inte ens går att utreda vem som startade branden. Båda sidor kastade Molotovs.

Om nu Pro-ukrainare försökte rädda pro-ryssar så är det absolut ingen massaker som du hela tiden hävdar.

Varför? Tror du alla pro-ukrainare är likadana? Vissa är snälla, vissa är nazister.
Citera
2023-03-06, 11:37
  #317978
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Inhale82
Ja, de har verkligen lurat Ukraina i 7 månader där.
Offrat 100 000 Ryska soldater som ligger och ruttnar utmed gränserna.

Herregud vad de har lurat Ukraina, haha.

Det finns ingen substans i dina fantasisiffror.
Citera
2023-03-06, 11:42
  #317979
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OSS117
Ja han skulle ju tidigare få Rocket Man att lägga ner sina kärnvapen! Det gick ju inget vidare😂😂😂

Att han skulle lyckas få stopp på kriget i Ukraina på en dag är ju givetvis bara trams.
Ja Trump gör allt för att försöka få fyra år till av presidentimmunitet då utredningarna om ekonomiska oegentligheter mot honom bara växer.
För Trump skapar aldrig laganda och enighet, han skapade som vi nu vet bara kaos och oreda och är därför i all sin psykopatiska naivitet ett perfekt verktyg för den ryske diktatorns imperialistiska planer.
Att kriget Ryssland startade mot Ukraina nu nästan har gått i stå var nog inte heller enligt Kreml:s plan.

Bara att önska den lille ryske diktatorn olycka till i sina ogenomtänkta mordiska krigsplaner. Det är han värd den lille stridspitten.
Citera
2023-03-06, 11:55
  #317980
Medlem
OSS117s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Det finns ingen substans i dina fantasisiffror.
Nej förlusterna är troligtvis mycket högre än så för Ryssland!

Runt 200000 är en mer trolig siffra!
Citera
2023-03-06, 11:59
  #317981
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Varför? Tror du alla pro-ukrainare är likadana? Vissa är snälla, vissa är nazister.
Men alla proukrainare tror ju på demokratiska värderingar annars skulle om inte stödja Ukrian i sin kamp mot det totalitära Ryssland, det är ju det viktigaste. Proukrainare har i dom flesta fall utan tvivel vuxit upp med att tänka sunt och normalt med stora mått av empati och sympati. Dom fina mänskliga egenskaperna saknar eller förtränger tyvärr många proryssar då man med en ovanligt stor variation av billiga och genomskinliga ursäkter faktiskt hyllar den ryske diktatorn och han blodiga kriget mot Ukraina.

Slava Ukraini!
Citera
2023-03-06, 12:17
  #317982
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Varför? Tror du alla pro-ukrainare är likadana? Vissa är snälla, vissa är nazister.
Tror du alla pro-ryssar är likadana? Vissa är snälla, vissa är nazister.

Hur är detta ens relevant?

Jag tror du kan släppa att det var en massaker i Odessa. Det är pro-rysk propaganda som endast använder det för att rättfärdiga invasionen.

Min ståndpunkt står fast. Utan pro-rysk intervention så hade inte allt detta hänt i Odessa. Inte i någon annan del av landet heller. Inte heller på Krim.

Varför invaderade då Ryssland Krim är frågan?
Citera
2023-03-06, 12:22
  #317983
Medlem
Letrangeres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnCarte
Eller så fortsätter EU och Europa att stödja Ukraina, med bistånd från de i USA som står på Ukrainas sida, oavsett om det är ur den amerikanska militärbudgeten.
Nu är republikaner mer hökar är demokrater, så det är inte säkert att Trumps ord faller i god jord där. Det finns även andra, mer moderata Republikaner som är beredda att ställa upp mot Trump.
Bråket om rösterna i USA kan nog ha bränt Trump för evigt bland många republikaner, även om många högerextrema här tror att han kan vinna igen.

Varför skulle Republikanerna stötta en före detta KGB officer som vill återskapa forna Sovjet?
Citera
2023-03-06, 12:24
  #317984
Medlem
Taggads avatar
Vinst på ryskt vis.
Citat:
Analys: Seger i Bachmut kan bli dyrköpt för Ryssland
Mycket tyder på att Ryssland för första gången på åtta månader är på väg att inta en ukrainsk stad i och med Bachmut, skriver Tim Lister i en analys för CNN.

Det ser dock ut att bli en pyrrhusseger. Staden är till stora delar ödelagd, saknar större strategiskt värde, och Rysslands taktik med kanonmat har orsakat stora förluster av manskap och materiel som behövs i andra delar av offensiven, skriver Lister.

Rysslands vilja att inta Bachmut har utvecklats till en besatthet, fortsätter han – den illustrerar ”det desperata behovet av en ’vinst’ – vilken vinst som helst – oavsett krigsläget i stort.”
https://omni.se/t/striderna/6b897e27-8556-4869-9b7b-a1398b2d5707
Förstår verkligen lockelsen att dra ut på tillbakadragandet när det är så lätt att skjuta av ryssar - som på en skjutbana.
Citera
2023-03-06, 12:28
  #317985
Medlem
Traditionell, tung krigföring har återvänt till Europa i och med Ukraina-konflikten och idéerna om att framtida konflikter skulle vara ekonomiska eller utkämpas i cyberrymden har visat sig vara felaktiga
https://www.theguardian.com/world/2023/mar/06/traditional-heavy-warfare-has-returned-to-europe-with-ukraine-conflict
Citera
2023-03-06, 12:31
  #317986
Medlem
September: You will freeze cos Russia muhah hah hah hah!

March: Ok, that flopped but a roll of toilet paper will increase by 50 cents. Take that imperialists!
Citera
2023-03-06, 12:34
  #317987
Medlem
KABUNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Läser du länken så ser du att det inte ens går att utreda vem som startade branden. Båda sidor kastade Molotovs.

Om nu Pro-ukrainare försökte rädda pro-ryssar så är det absolut ingen massaker som du hela tiden hävdar.

Ingen massaker? Utredningen gav besked om att polisen var inblandad. Gick inte att komma längre. Regimen var korrupt.
Citera
2023-03-06, 12:34
  #317988
Medlem
psychicsailors avatar
Rysstrollet Kiev Independent berättar om Bakhmut:

https://kyivindependent.com/national/ukrainian-soldiers-in-bakhmut-our-troops-are-not-being-protected

Efter att ha läst artikeln är jag ganska säker på att Ukraina inte lyckats orsaka ryssarna kritiska förluster i Bakhmut.

Lite smakprov:

"All this leads to terrifying [ukrainian] casualties of both dead and wounded. "The battalion came in in the middle of December… between all the different platoons, there were 500 of us," says Borys, a combat medic from Odesa Oblast fighting around Bakhmut. "A month ago, there were literally 150 of us."

Hur många bataljoner försvarade Bakhmut, nån som vet? Då kan vi börja räkna?

When you go out to the position, it’s not even a 50/50 chance that you’ll come out of there (alive),” says the older Serhiy. “It’s more like 30/70.”

Låter ju bra för marknadsföringen inför nästa mobiliseringsrunda.

"Some infantrymen told the Kyiv Independent that they often can’t rely on friendly artillery and mortar attacks against heavier Russian weapons.

"A mortar could be attacking us for three hours, we wait for support, there's no support," says the older Serhiy."

Blir ingen bra attrition ratio utav att sitta och få bögstryk i tre timmar utan att själv kunna göra något.

""When we get ammo, we get 10 shells per day, 120 millimeter shells," Illia says. "That's enough for one minute of work."

The mortars themselves date back to the years 1938-1943 and hitting something with them “takes a miracle.” "

(tror det är lite "tigga vapen över detta" faktiskt (jag förstår dem). Så illa kan det väl inte vara?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in