2023-03-02, 12:02
  #315817
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jorban
Vadå blatte?
Fan vad alla blivit aggressiva sen kriget började.

Vill du göra som häftiga Ukraina gör nu och befria Sverige ?

Lycka till med det din rikspajas.
En av de punkter som Ukraina kämpar så hårt för är just den västliga USA styrda världsordningen där bl. a nedbrytandet av den Europeiska nationalismen ingår med målet att fullt ut göra oss till stater istället för länder.

Dessa EU stater skall vara etniskt och kulturellt blandade så att nationalism och separatism ej kan uppstå .

Så fortsätt runka till kriget i Ukraina då lilla Nazze.
Snacka om självmål

Lika pantad som Azov nazzarna som tror att dom kämpat för Ukraina
Ja blatte
Så mycket ord utan att svara
Varför i helvete skulle Ukraina inte få attackera Ryssland men Ryssland skulle få attackera Ukraina ?
Nästa gång du citerar mig så svarar du annars ger du fan i det okej ?
Citera
2023-03-02, 12:02
  #315818
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Letrangere
Tydligen så har våra gamla pansarskott del i slakten. Trodde inte ryssens moderna stridsvagnar var så sårbara att våra gamla pansarskott från 70-talet slår ut ryssens vagnar.

Vi fick lära oss att AT4 knappt gjorde en repa på en T72 om man inte sköt bakifrån…
Citera
2023-03-02, 12:03
  #315819
Medlem
stilichos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Du påstår det ja. Men vad är argumentet?

Enligt FN-stadgans första artikel ska alla FN-medlemmar "förebygga och undanröja hot mot freden samt [...] undertrycka angreppshandlingar eller andra fredsbrott".

Det korrekta sättet att sköta detta på hade givetvis varit ett väpnat ingripande enligt kapitel VII. Men eftersom FN är dysfunktionellt i bemärkelsen att fem stater har "slipp-ut-ur-fängelset"-kort så fungerar inte det i det här specifika fallet.

Men man kan utan vidare läsa FN-stadgan som att enskilda medlemsländer uppmanas ta de initiativ som de mäktar med och finner rimliga för att "undertrycka angreppshandlingar eller andra fredsbrott". Och att Ryssland har gjort sig skyldigt till angreppshandlingar och fredsbrott är det väl ingen som förnekar.

Så frågan är: kan man verkligen sägas krigshetsa om man följer FN-stadgan till punkt och pricka? FN är en fredsorganisation, med stadgar väl utarbetade för att främja freden. Det är en smula magstarkt att anklaga FN för att vara krigshetsare. I sådana fall är det nog en organisation som vi borde klara oss utan.
Citera
2023-03-02, 12:03
  #315820
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Håller med. Jag har svårt att se att Kina skulle vilja offra sin position i världshandeln för att ta ställning för Ryssland i kriget. Vapenexport till Ryssland skulle stå Kina mycket dyrt. Helt oöverskådligt dyrt.

Dessutom; hur länge har Ryssland råd att köpa vapen från Kina? De säljer ut sin guldreserv nu och nallar av pensionsfonderna. Kina kanske kan tjäna pengar på vapenexport till Ryssland i 1-2 år men på kuppen förlora handel till väst för evigt om västländer styr om sin handel och produktionsbas till Indien, Indonesien etc.
Citera
2023-03-02, 12:03
  #315821
Medlem
raskenss avatar
Serbien skickar 3500raketer till Ukraina. Rysstroll lär gå bananas just nu och ligger i sängen och grinar högljutt

https://twitter.com/Mr_Anderton_/status/1630929652100341762?s=20
Citera
2023-03-02, 12:05
  #315822
Medlem
schipperke77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CenturyVoltaire
Brics, Brics, Brics.....En samling länder med rätt obetydligt ekonomiskt värde men stora (rätt outbildade) befolkningar. Tillika har de rätt odugliga/ ineffektiva och korrupta regimer. I nuläget är svårt att se att dessa länder någonsin kan nå upp till samma produktivitet och ekonomiska värden som det fria väst. Uteslutet är i alla fall att de inom överskådlig framtid kan ersätta det fria väst. Men i Putins snedvridna värld kanske Brics är räddningen? Som en snuttefilt han håller i medan han gråter över det förlorade handelsutbytet med väst.

Ja, detta tjat om BRICS.

När det gäller den senaste medlemmen i denna ryss-klubb Sydafrika har USA uppmanat medborgare i landet att preppa då landet inte längre garanterar sina medborgare elförsörjning.
https://www.timeslive.co.za/sunday-times/news/2023-02-26-stock-up--us-embassy-issues-prepper-warning-on-load-shedding/#Echobox=1677381480-2
Sydafrika befinner sig alltså där vissa fantiserade om att Europa skulle hamna i vinter. Till det kan man lägga skenande kriminalitet inklusive mord, extremt hög korruption, rasmotsättningar och inte bara mellan svarta och vita utan i ännu högre grad mellan infödda och invandrare, rejält eftersatt infrastruktur. Sydafrika är på gång att bli en failed state.

Brasilien har sedan länge stora problem med våld och korruption. Pajasen Bolsonaro har ersatts av den korrupta vänsterpopulisten Lula, Bolsonaro-anhängarna accepterade inte valresultatet och stormade regeringsbyggnader.

Kina och Indien är viktiga ekonomier i kraft av sin storlek, och att de befinner sig i en utvecklingsfas som präglas av snabbt stigande BNP. Båda länder har emellertid stora problem av olika slag den vetgirige får googla sig till.

Den gamla socialisten Lula har uttryckt visa sympatier med Ryssland, liksom sydafrikanerna, men någon avgörande hjälp är förstås inte att vänta därifrån. Kina och Indien försöker gå någon slags balansgång, lite som Sverige mellan blocken under kalla kriget. Det finns absolut ingenting som tyder på att något substantiellt stöd är på väg till Ryssland från varken Kina eller Indien. Indien har för den delen ingen större inhemsk vapenindustri och den kinesiska vapenindustrin är inte på nivå med den västerländska.

Slutligen är BRICS absolut inte ens i närheten av att vara någon slags militärallians i stil med Nato. Det är en ekonomisk klubb för lovande utvecklingsekonomier, som främst är lovande i kraft av sina storlekar.
Citera
2023-03-02, 12:07
  #315823
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jorban
Någon gren av den Ukrainska militären har gått in med runt 50 man i Bryansk regionen och saboterat, bl. a dödat en 10 årig flicka.

Detta iklädda full NATO utrustning och vapen

Krismöte i KREML.

Det ser inte bra ut, för oss som vill fortsätta leva i världen så som vi känner den, även om det här är ett "mindre" event.

Det trappas upp nu
Ryskt barn dödat av NATO vapen i Ryssland.

Dessa satans mördare Putin Kocken Lavrov m fl - hade de hållit alla ryssar i ryssland hade
detta inte hänt (OM det nu har hänt)
Citera
2023-03-02, 12:07
  #315824
Medlem
Letrangeres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aribert
Serbien står på Rysslands sida. Sluta sprida väst lögner.
Varför skickar Serbien tonvis med vapen till Ukraina då?
Citera
2023-03-02, 12:07
  #315825
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Om ditt bröl är sant så har Ukraina rätt att bekämpa ryssen i Ryssland. Jag hoppas att de är snart i Moskva.

PS Det är sorgligt att barn behöver dö. Men det är Ryssens fel.

Enligt rysk logik får ryssarna skjuta in i Ukraina från rysk mark men Ukraina får inte skjuta tillbaka för då är det ett anfall mot Ryssland.
Citera
2023-03-02, 12:08
  #315826
Medlem
schipperke77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jorban
En av de punkter som Ukraina kämpar så hårt för är just den västliga USA styrda världsordningen där bl. a nedbrytandet av den Europeiska nationalismen ingår med målet att fullt ut göra oss till stater istället för länder.

Sverige är redan en stat. Jag tror inte du vet vad begreppet betyder.
Citera
2023-03-02, 12:09
  #315827
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Nej, ingen kan veta. Jag anser det orimligt att de skulle verkligen erövra hela Ukraina:
1) De sa inte att de skulle göra det. (visst, de ljuger, så det är naturligtvis inte ensamt tillräckligt).
2) Inte ens i Sovjet var Ukraina helt "erövrat". De hade egen plats i FN t ex. Vi får gå tillbaka till tsarryssland.
3) framför allt: Styrkorna som gick mot Kiev var helt otillräckliga för att erövra ens Kiev - ännu mindre resten av västra Ukraina. Däremot kunde de ha varit tillräckliga för att tvinga Zelensky till förhandlingsbordet, eller en militärkupp/annan kupp. Sen skulle Ukraina ha styrts av någon mer ryssvänlig, och landet skulle vara allmänt kaosigt. DPR/LPR hade givetvis röstat och uppgått i Ryska federationen.

Om du läser Putin i original så menar han att Ukraina kan utvecklas endast i partnerskap med Ryssland, han säger inte att de inte "finns", som i att de ska assimileras fullständigt. Det är naturligtvis en udda tanke att berätta för andra vad som är deras enda möjlighet till utveckling. Men det är två olika saker.

Läs Putins text "on the historical unity...". Han säger t ex:

"The incumbent authorities in Ukraine like to refer to Western experience, seeing it as a model to follow. Just have a look at how Austria and Germany, the USA and Canada live next to each other. Close in ethnic composition, culture, in fact sharing one language, they remain sovereign states with their own interests, with their own foreign policy. But this does not prevent them from the closest integration or allied relations. They have very conditional, transparent borders. And when crossing them the citizens feel at home."

"Russia is open to dialogue with Ukraine and ready to discuss the most complex issues. But it is important for us to understand that our partner is defending its national interests but not serving someone else's, and is not a tool in someone else's hands to fight against us."

"We respect the Ukrainian language and traditions. We respect Ukrainians' desire to see their country free, safe and prosperous."

Jag tycker inte Putin ska sitta och bestämma vad andra ska tycka. Men alla dessa citat pekar BORT från att han ville annektera hela Ukraina. Sen finns det högerryssar som ville att man skulle ockupera hela Ukraina och göra ungefär som USA gjorde med Japan efter ww2. Indoktrinera dem tills de har en annan uppfattning om sig själva. Du kan läsa "what should Russia do with Ukraine" så får du den bilden. Var det vad Putin planerat göra? Jag tror inte det, baserat på att trupperna var allt för små, helt orealistiskt.

Detta filosoferande och gissande från din sida finner jag sisådär intressant. Mycket intressantare att titta på verkligheten. Putins alla uttalanden om Ukrainas status sammantaget med alla vansinniga återkommande inslag på rysk stats-TV (där inget sägs utan Putins godkännande) om utplånande av Ukraina väger mycket tyngre. Alla tunga politiska bedömare anser också att HELA Ukraina är Putins mål. För att mot denna bakgrund nå den slutsats du kommer till måste man nog vara osedvanligt naiv eller rysspositiv.

Så du tycker att de trupper Putler sände till Kyiv var för små för att lyckas? Ja, det kan man tycka. Men han hoppades på militär överlägsenhet, bristande försvarsvilja hos ukrainarna samt samma tur som när han lyckades, med små medel, erövra Krym. Dessbättre gick dåren rejält på pumpen och fiaskot är numer ett faktum.
Citera
2023-03-02, 12:09
  #315828
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Orsaken att GDP har betydelse är ekonomin. Tjänstesektorn gör att USA har råd med alla sina vapen. Ryssland måste inte bara ha industrierna utan de skall betala arbetarna, företagen etc. också. Samtidigt som de skall hålle uppe resten av ekonomin nu när många blir arbetslösa från civila jobb och andra har lämnat landet.

Som jag sa, så kan man slarvigt sett se det som att man kan ta överskottet från tjänstesektorn och proppa in det i vapen (10% kanske). Det är naturligtvis en förenkling. Det är så klart denna tjänstesektor som möjliggör USAs nuvarande militärbudget som är cirka 3,5-4% av deras GDP. Där är alltså ett tak på hur mycket mer stridvärde man kan suga ut ur den i fredstid.

Det jag menar är att man kan inte transformera finansindustrin till något annat. T ex fordonsindustri kan däremot göras om till krigsindustri i extremt mycket högre grad bara genom att ge den orders, utan att helt transformera om den.

Om USA gick in i en krigsekonomi skulle tjänstesektorn krympa drastiskt, men det som är kvar skulle också bidraga mer. Skattesatser och bolagsskatt skulle då gå till militär.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in