Citat:
Ursprungligen postat av
Vit-Brandbil
Är det så att du kräver för hög lön mot vad du kan och har erfarenhet av?
Har de hittat någon med mer erfarenhet som är billigare än dig?
Du kanske inte passar in i gruppen, är väldigt viktigt skulle jag säga.
Mitt råd är att börja med ett lägre löneanspråk och kanske ta något supportjobb eller liknande. Det är alltid lättare att få ett nytt jobb om du redan har ett jobb. Att anställa en person som varit arbetslös i två år får ofta arbetsgivaren att fundera varför?
Lycka till
Jag kräver den lön som flertal fack säger att jag ska ha som ingångslön, så absolut lägsta enligt dom, samt vad faktiskt flera företag som haft mig på intervju, själva uppgett att de vill betala innan jag ens ställt frågan själv. Dessa två löner överrensstämmer oftast med varandra så jag antar att facken har koll på vad de snackar om.
Supportjobb söker jag för fulla muggar och uppfyller allt de söker, utom möjligen längden på yrkeserfarenhet.
Nej, det är inte lättare att hitta nytt jobb om man redan har. Det har jag testat flertal gånger. Hjälpte inte ett dugg.
Får frågan ibland vad jag gjort sen jag blev arbetslös, sökt jobb är mitt svar, för det är så det är.