2023-02-25, 17:15
  #5557
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av reinadelsur
Hon var väldigt tydlig och skulle markera att dom aldrig varit närstående. För det e det som ger konsekvenser för just Mats,, och henne men hon kom ju undan. Så om man knullat mellan 2015-2021 som hon uppgett och som alla känt till så är man alså inte närstående eller relation. Hon har uppfgett att han stalkat henne men hon har gjort det samma enligt hennes egna förhör med Ari Stenman. Då är man altså inte närstående? Ja dom har säkert gjort bra jobb men dom har höga poster och jobbar inom säkerthet med högsta hönset inom sverige och beslutar sig då att ligga runt på jobbet ? Nej tack. Det var synd att Mats tog sitt liv och tragiskt men han fick skulden för något som också Linda tog del av. Egentligen skulle Thornberg fått avgå först då han spelat fulspel och känt till detta från start. Sedan skulle Linda och Mats få omplaceras till andra lägre tjänster där dom kan få knulla runt hur myckrt dom vill.

Nej, Staaf har inte gjort ett bra jobb! Hon har upprepade gånger ljugit för pressen om polisens framgångar, samtidigt som hon blåst upp sig själv som person.

I rapporten Hur skyddar och stärker Polismyndigheten föreställningen om sin effektivitet? - exempel från olika verksamhetsområden har Stefan Holgersson granskat hennes uttalanden om Trojan Shield och Encrochat.
https://libris.kb.se/bib/4j1d9lzw2pd2k8hd

Har tagit bort fotnotshänvisning för lättare läsning.
sid 30-31
sid.34

Staafs lögner i TV4
https://www.youtube.com/watch?v=vwulpOgrIHU
__________________
Senast redigerad av skoputs 2023-02-25 kl. 17:26.
Citera
2023-02-25, 19:42
  #5558
Avslutad
Funderar över detta, vem/vilka informerade Staaf att någon sökte uppgifter om hennes arbete som radiobilspolis? Talade Staaf sanning när hon sa till Stenman att hon upplevde oro för sin säkerhet; eller handlade oron om att avslöjas med att fara med osanning? Hela hennes image skulle stå på spel om det sistnämnda var fallet; och för att försöka förhindra att uppgifter läckte ut valde hon att peka ut att det troligen var Löfving som ville kartlägga henne. Men varför i hela fridens namn skulle Löfving bry sig om Staafs diarieföring som radiopolis?

Holgersson skulle från början endast undersöka underrättelsetjänstens efterlevande av offentlighetsprincipen; det hade visat sig svårt att ta del av uppgifter med hänvisning till sekretess och han ville se hur myndigheten agerade i ett fall där det inte borde finnas någon sekretess; han valde Staaf (förklaring i citat här nedan), och det hela utvecklades på ett sätt som han inte riktigt hade förväntat.

Citat:
Bakgrunden till att underrättelsechefens uttalanden från början var intressanta att kontrollera var att hon har haft en central roll när det gäller att förmedla omfattningen och effekten av en insats mot organiserad brottslighet, något som fått stort genomslag i den mediala bevakningen av polisens arbete. Trots att uppgifterna som förmedlades gav intryck att vara exakta siffror på utfallet av polisarbetet och att polisen därmed borde ha ett statistiskt underlag som enkelt kunde lämnas ut, var processen för att kontrollera siffrorna både tidsödande och arbetskrävande. Det väcktes en misstanke om att sakförhållanden behövde döljas och den misstanken stärktes av den information som till slut gick att få ut. Efter ett granskningsarbete som tog flera månader på grund av alla hinder visade det sig att omfattningen och effekten av polisens arbete för att bland annat minska antal skjutningar hade överdrivits och att utsagor från underrättelsechefen var missvisande och felaktiga.

I samband med den omfattande mediabevakningen av polisens arbete mot grov organiserad brottslighet gjordes dessutom flera personliga porträtt av underrättelsechefen i media där hon framträdde med uniform, tjänstevapen och batong. Det påstods att hon ”ibland sätter sig i radiobilen för att ha ’yttre tjänst’ och att hon kan göra detta eftersom ”hon har läst in polishögskolan och därmed även är utbildad till polis”. Det påstods också att hon började vid
polisen år 2004 och att hon klättrat i karriären inom polisen sedan dess. Genom dessa framträdanden skapades en positiv bild av henne som handlingskraftig, välmeriterad och skarp, vilket i sin tur var fördelaktigt för Polismyndighetens trovärdighet. Detta ökade den upplevda tillförlitligheten av den information angående brottsbekämpningen som kommunicerades ut.

[..]

Med tanke på hur underrättelseenheten under senare år marknadsfört sin betydelse och hindrat insyn uppstod ett intresse av att undersöka hur Polismyndigheten skulle agera om de uppgifter som rörde underrättelsechefens egna beskrivningar av sin yrkesbakgrund och utbildning begärdes ut. Avslag att få ut information angående organiserad brottslighet har genomgående motiverats med hänvisning till sekretess. Känslan var att det fanns ett intresse av att dölja och hindra insyn, där underrättelsetjänsten överutnyttjar möjligheten att hänvisa till sekretess. Idén väcktes att begära ut några helt andra typer av uppgifter som ur ett brottsbekämpningsperspektiv inte var känsliga, men som polismyndigheten sannolikt inte ville lämna ut, och kort beskriva hur Polismyndigheten agerade. Antingen skulle Polismyndigheten hantera en sådan begäran utifrån gällande regelverk, eller så skulle det uppstå problem.

Oavsett vad som hände kunde det användas för att värdera det som inträffade när vi begärt ut annan typ av information från underrättelsetjänsten. Det svar som underrättelseenheten lämnade när jag begärde att få diarienummer kopplat till underrättelsechefens påstådda tjänstgöring i yttre tjänst var så anmärkningsvärd att det resulterade i att jag ställde fler frågor.

Det är av vikt att tydliggöra att fokus inte har legat på att ta reda på huruvida underrättelsechefens utsagor och beskrivningar av hennes person är korrekta eller ej, utan precis som rapporten i stort, handlar undersökningen om Polismyndighetens sätt att efterleva offentlighetsprincipen. Men för att få en förklaring till polismyndighetens agerande finns skäl att nämna att både beskrivningar av underrättelsechefens polisiära och civila meriter har visat sig vara missvisande och felaktiga.

[..]

Redovisningen av processen börjar med den begäran om några uppgifter som kunde användas för att bedöma om påståendet stämde att underrättelsechefen ibland ingick i den ordinarie polisverksamheten som radiobilspolis. Underrättelseenheten som svarade på frågeställningen hade kunnat nöja sig med att svara att de handlingar som begärts ut inte fanns upprättade inom myndigheten. Det hade då pekat på att underrättelsechefens utsaga att hon ibland åkte radiobil som vanlig polis inte stämde. Det hade inte renderat mer än i en fotnot i den rapport där underrättelsetjänstens verksamhet analyseras. Ett sådant svar hade visat att underrättelseenheten inte har några problem att lämna ut information som de helst inte skulle vilja förmedla när det rör sig om uppgifter som inte skyddas av sekretess. Underrättelseenhetens agerande var dock det motsatta och alla andra frågor som därefter
ställdes har sin grund i det val underrättelseenheten gjorde när de besvarade den initiala begäran.

Tjänstgöring i radiobil
Det fanns indikationer på att det budskap som förmedlades av att underrättelsechefen ibland tjänstgjorde som vanlig radiobilspolis inte stämde. Som radiobilspolis upprättar man anmälningar, håller förhör, rapporterar trafikbrott och skriver ordningsföreläggande. En begäran att få diarienummer till ärenden där underrättelsechefen upprättat sådana handlingar skulle därför kunna bekräfta påståendet om och hur hon deltar i denna verksamhet.

2021-06-21, Begäran gjordes att få diarienummer för:
 De 10 senaste ärenden som underrättelsechefen har hållit förhör i.
 De 10 senaste ärenden som underrättelsechefen skrivit en anmälan
 De 10 senaste ordningsföreläggandena som underrättelsechefen
utfärdat
 De 10 senaste andra trafikbrott som underrättelsechefen varit
rapporterande polis
Bilaga 2, Hur efterlever polisen offentlighetsprincipen? en studie av Polismyndighetens sätt att hantera begäran om allmän handling / Stefan Holgersson
https://libris.kb.se/bib/gv8v7tnxd1lqqdxv
Citera
2023-02-25, 19:49
  #5559
Medlem
Rimberts avatar
Vi kan inte utesluta någonting i detta tidiga utredningsskede. Var befann sig till exempel Linda Staaf vid Löfvings dödstillfälle?
Sådant går numera att spåra, om man är så dum så man tar mobilen med sig när man ska mörda någon...
Hon hade både motiv och ett tjänstevapen för att göra sig av med vällustingen Löfving.
Intrigen tätnar...
__________________
Senast redigerad av Rimbert 2023-02-25 kl. 20:02.
Citera
2023-02-25, 19:50
  #5560
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av skeggmuff
Dom träffades tydligen efter att hon hade begärt honom som nån slags mentor åt henne när hon var chef på NOA. Så det är några års planering från hennes sida det som nu händer. Ingen slump direkt

Edit: ÖB hade alltså träffat henne i ca 3 års tid innan dom officiellt blev ett par som nägon slags mentor ät Staaf

ÖB "mentorerade" Linda med kuken
Citera
2023-02-25, 20:04
  #5561
Medlem
Haha nya namnet för KK
Mentor 🤪😂🤣😂
Citera
2023-02-25, 20:07
  #5562
Avslutad
Det är uppenbart att den där Viksten blev anlitad av Thornberg för att göra ett torpedjobb. Uppgiften var antagligen att Thornberg skulle frias från allt ansvar, allt sopas under mattan, Linda frias också för att inte få feminazi-bitches på halsen, men någon måste offras så all skuld läggs på Mats Löfving.

Nu var Mats förvisso inte oskyldig i härvan, men han var knappast den enda! Den här cirkusclown-utredningen visar en gång för alla att Thornberg måste få sparken, eller möjligen degraderas till toalettstädare på polisstationen i Happaranda.

Även Linda måste självklart sparkas från att ha någon som helst chefstjänst. Kanske kan ny rikspolischef erbjuda som personalförmån att man får en avsugning av Linda efter man jobbat övertid, eller om man stoppar ett brått. Eller så förflyttas hon till UD och skickas till Erdogan och Viktor Orban för att facilitera en snabbare NATO-anslutning.

Slutligen borde även ÖB få sparken. Han har försummat sina plikter och försatt sig i en sårbar situation, och därmed hela Sverige i en sårbar situation. Hälsingebocken har noll förtroende nu, och kan omöjligen fortsätta leda Sveriges krigsmakt. Med så dåligt omdöme så är han en fara för rikets säkerhet.
Citera
2023-02-25, 20:17
  #5563
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Tutrut
Det förstärker bilden av kvinnor som lättfotade? Hur menar du med det? Att kvinnor är kända för att vara lättfotade? Vad är att vara lättfotad? Är det att KNULLA "med vem som helst"? Är KVINNOR verkligen kända för att göra det? Är det inte tvärtom allmänt känt att män är de som är redo att knulla vem som än säger ja och anledningen till varför män inte får knulla beror på att KVINNOR säger NejTack?

Är det inte synen på att män styrs av kuken och att män är simpla varelser som villigt riskerar allt för lite fitta och tutte och därför inte borde sitta på viktiga positioner i samhället...
Är det inte den bilden av MÄN som "förstärks"?

Nej. Det är fullt av inkompetenta kvinnor på olika chefspositioner överallt därför att de har blivit inkvoterade för att uppfylla uttalade eller undermedvetna PK-krav. Det vet alla, och det är det som är problemet. Det förstör för de kvinnor som är kompetenta och har förtjänat sina positioner på riktigt, och det förstör för hela samhället när inte de bäst lämpade personerna befinner sig på rätt positioner.
Citera
2023-02-25, 20:22
  #5564
Avslutad
Det man också undrar över nu är hur djup rötan är inom Polisen. Det här med Linda Staaf och Mats Löfving lär ju bara vara toppen av isberget. Hur mycket annan skit, vänskapskorruption, kvotering och inkompetens gömmer sig under ytan? Bara en sån sak att nästan varje polischef förefaller vara kvinna och/eller PK-aktivist gör ju att ingen borde va förvånad över att gängkriminaliteten tagit över Sverige. Det här är Dan Eliassons verk. Nu försöker dom mörklägga allt genom att utse Mats Löfving till syndabock och sen hoppas att all granskning ska blåsa över.

En total genomlysning av hela myndigheten behövs.
__________________
Senast redigerad av PDetective 2023-02-25 kl. 20:25.
Citera
2023-02-25, 20:26
  #5565
Avslutad
Vidareutveckling av mitt inlägg (FB) Linda Staaf, fd chef på NOA
Citat:
Linda berättar också om att någon börjat begära ut handlingar från polismyndigheten som rör Lindas bakgrund och kompetens. Linda utesluter inte att det är Mats som ligger bakom detta för att skada henne och göra henne osäker och otrygg.
Ur Ari Stenmans PM, 2021-12-13, bilaga i Vikstens utredning.
https://polisen.se/aktuellt/nyheter/2023/februari/rapporten-utredning-om-vissa-forhallanden-i-samband-med-polisanmalningar-mot-polischef-ar-presentera d/

Hmm, "bakgrund och kompetens", "för att skada henne och göra henne osäker"; de uppgifter Holgersson begärde ut var inga konstigheter, på vad sätt skulle det kunna skada henne om bakgrund och kompetens kommunicerades på förfrågan? Hon har ju själv gått ut i media och gång på gång lyft sina meriter; ändå anser hon att det kan skada henne om mer detaljerad information delges. Varför?
Citera
2023-02-25, 20:30
  #5566
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av PDetective
Det man också undrar över nu är hur djup rötan är inom Polisen. Det här med Linda Staaf och Mats Löfving lär ju bara vara toppen av isberget. Hur mycket annan skit, vänskapskorruption, kvotering och inkompetens gömmer sig under ytan? Bara en sån sak att nästan varje polischef förefaller vara kvinna och/eller PK-aktivist gör ju att ingen borde va förvånad över att gängkriminaliteten tagit över Sverige. Det här är Dan Eliassons verk. Nu försöker dom mörklägga allt genom att utse Mats Löfving till syndabock och sen hoppas att all granskning ska blåsa över.

En total genomlysning av hela myndigheten behövs.

Det har ju redan flera forskare gjort, bland annat Holgersson och Westman; ju mer jag läser, desto mörkräddare blir jag.
https://libris.kb.se/bib/4j1d9lzw2pd2k8hd
https://libris.kb.se/bib/gv8v7tnxd1lqqdxv
Citera
2023-02-25, 20:58
  #5567
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Theteacher
Fast nog är hon väl ändå rätt snygg!

En typisk svensk skönhet?
Citera
2023-02-25, 21:13
  #5568
Medlem
GodSosses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vannlilje
En typisk svensk skönhet?

Skönhet?
Hennes nedåtsträvande mungipor och de förgrämda vecken runt munnen gör henne väldigt oattraktiv.
Men hon kanske kompenserar med att inte bara ha sug i blicken?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in