Alexander Dugin, ofta omnämnd som Putins chefsideolog och en ständig hyllare av Ryssland stormaktsambitioner, skriver nu bittert vid årsdagen av det misslyckade försöket att ta över Ukraina och hur en i det närmaste enig värld vänt sig emot Putin och kriget.
Bara Kina är rysslands vän nuförtiden. Om ens det.
Det är ändå stort att se att det här projektet helt har havererat och det enda som återstår är att den kinesiska draken borrar sina klor djupare i den ryska björnens rygg.
https://twitter.com/upholdreality/st...26077297025028
Citat:
Jorå, det skulle bara vara att promenera in och så skulle alla fristående stater stå och applådera. Så blev det inte. Tvärtom blev det förvåning och avståndstagande i den lilla mobbade grupp av problemländer som Ryssland och Dugin hoppades skulle bli ryggraden i den nya världsordningen.
Many probably thought our military capabilities were so substantial and well-tuned that the conflict with Ukraine should have been resolved relatively easily, and the transition to a multipolar world seemed for many already irreversible and natural,
Citat:
De var helt enkelt inte intresserade av att närma sig Ryssland och att delta i uppbyggandet av alternativa strukturer. De västliga strukturer som funnits i hundratals år visade sig vara mer handfasta och mer lockande att delta i än det ryska lyckoriket.
China, India, Turkey and other Islamic countries, as well as African and Latin American states, were hardly ready for such a turnaround.
Bara Kina är rysslands vän nuförtiden. Om ens det.
Citat:
Therefore, with all the tacit support of the partisans of multipolarity (and above all thanks to the friendly policy of great China), Russia was left in this war with the West, in fact, alone."
Det är ändå stort att se att det här projektet helt har havererat och det enda som återstår är att den kinesiska draken borrar sina klor djupare i den ryska björnens rygg.
https://twitter.com/upholdreality/st...26077297025028