2023-02-21, 15:37
  #311641
Medlem
Bortamatchens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luckyaso
Du måste förstå att det finns en helt annan världsbild där borta österut. De har varit storspelaren i östra Europa och stora delar av Asien väldigt länge.
För att du ska få lite perspektiv kan vi säga att Indien och Kina varit deras lilla småbröder. Sen har du minst 20 länder till. Du har Afrika och Latinamerika.
Den tiden är som tur är över sedan länge. Kollapsen av USSR är det bäste som hänt världen sedan slutet av WW2.

Nu är Ryssland en liten spelare som fundamentalt har missförstått sin plats i världen.
Citera
2023-02-21, 15:37
  #311642
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Här har du allt förklarat för dig.

https://www.marshallcenter.org/sites/default/files/files/2020-09/pC_V9N2_en_Burdulli.pdf

Allt om hur Ryssland reagerade när Baltikum gick med i Nato 2004 och hur svaga de var militärt.
Du har länkat en sida NATO Vulnarbilities (sårbarhet).

Där NATO (USA) redogör för ev. "faror"
i.o.m det de kallar " Russian softpower in the baltics"...

Ge mig nu ett svar på frågan jag ställde.
Citera
2023-02-21, 15:39
  #311643
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
DiKT har ju rätt. Ryssarna körde vad som brukar kallas "appeasement" där, dåligt implementerad sådan.
Nu får du utveckla..
Det där är heller inget svar på frågan
Citera
2023-02-21, 15:39
  #311644
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bollenrullar
Ditt svar bygger ju på egna teorier som inte är förenliga med verkligheten.
I stället för att "köra omvägar", svara på min enkla fråga istället:

Varför gjorde inte Ryssland motstånd, vare sig när Baltländerna gick med i EU eller när de gick med i NATO?

seså iväg till biblioteket och försök hitta något svar nu...
Hur är det med läsförståelsen?
Behöver jag upprepa:
"Perioden 1990-2005-ish var Ryssland relativt fredliga och svaga"

Putin hade fullt upp med interna problem och hade inte kraft att göra något åt saken, även om han säkert ville.

Tror du alltså att dagens Putin inte hade försökt stoppa baltländerna från att gå med i NATO om de inte redan hade varit det?
Så verklighetsfrånvänd kan väl ändå inte ens du vara?
Citera
2023-02-21, 15:41
  #311645
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BigBusiness
Frågan var varför Ryssland inte anföll baltstaterna när de gick med i EU och Nato.

Svaret är att Ryssland då varken hade kraft eller lust att börja bråka med väst. I dag har vi ryzzland. Ett skitland förvaltat av en galning som försöker dölja alla problem genom påhittade externa konflikter.
Ok, så ditt svar om jag uppfattat det rätt är att Ryssland då inte hade någon LUST att invadera Baltstaterna ?
Citera
2023-02-21, 15:48
  #311646
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luckyaso
Ukrainians drop like flies in close combat with Wagner as they try to hold the onslaught around Bakhmut.

Nej. Det är Wagner-soldaterna som dör som flugor när de anfaller ukrainarna.

Detta säger Wagner själva:

Citat:
Wagner PMC:

"Every day we lose hundreds of our comrades. There could have been half as many of them if the military functionaries had supplied us with weapons, ammunition and everything that was needed on time. Stop messing around, let us fight, let us defend our country, our homeland. There are hundreds of our guys here. Send your children, sons-in-law, who shoot tik-toks, to this war."

https://t.me/grey_zone/17262

Källa: Grey Zone / Wagner.
Citera
2023-02-21, 15:48
  #311647
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
På FB blir det ju ofta rundgång. Bara så jag inte gör fel; vilken fråga tycker du vi diskuterar?
Du skrev så här till mig vilket jag undrade vad du menade:


*Ursprungligen postat av*psychicsailor
DiKT har ju rätt. Ryssarna körde vad som brukar kallas "appeasement" där, dåligt implementerad sådan.
Citera
2023-02-21, 15:49
  #311648
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luckyaso
I videon blir 2 ukrainare dödade av sniper efter att ett team på 10 ska evakuera för 1 skadat sig. Så gör ukrainarna direkt. En snudd, ska alla tillbaka.

Citat:
Yevgeny #Prigozhin: "The #Ukrainian army is bravely fighting for #Bakhmut and #Soledar. On the western outskirts of Soledar, the bloodiest battles are taking place. The AFU defends the territory of Soledar with honor".

https://twitter.com/nexta_tv/status/1612763293281619969

Det lustiga är att han aldrig sagt det om ryssar. Menar du att ledaren för Wagnergruppen, Prigozhin, har fel och du har rätt om modet hos ukrainska soldater.
__________________
Senast redigerad av EnCarte 2023-02-21 kl. 15:52.
Citera
2023-02-21, 15:52
  #311649
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luckyaso

Undrar mer hur mycket död och blod väst är beredda att offra.

Putina kör all-in nu och med ratio som varito blir det på 1 miljon döda ryska soldater till, 250 000 ukrianska + civila. Det kan pågå över 1 år till och samtidigt är storspelaren Kina.

Putina och Kreml kan man helt räkna bort som faktor nu. De kör all-in.

Väst styr över alla konsekvenser nu. De kan också öka stödet med risk för spridning. Eller minska stödet och allt är slut inom 1v.


Men stödet bara ökar/minskar i exakt balanserad takt för jämbördiga lede fi som leder till maximalt antal döda.
Citat:
Ursprungligen postat av CenturyVoltaire
Dina inlägg är helt obegripliga. Att du stödjer Putin fattar dock alla eftersom dina argument till 100 % följer Kremls playbook.

Den som omedelbart kan stoppa detta krig, och därmed fortsatta dödsfall, är Putin. Ukraina kan inte styra över om kriget ska fortsätta eftersom de inte anfallit någon. Sök hjälp.
Kommentar:
En återkommande tankefigur hos de nyttiga idioterna, och några av Kremls megafoner, är att Ukraina och väst har ansvaret att avsluta kriget genom en uppgörelse med Kreml.

Putin och övriga Ryssland saknar tydligen fri vilja och deras krigande och erövringar är mer som snö som faller på vintern (utom runt Bakhmut…) och inget man kan göra något åt. De är som skorpionen som inte rår för att han sticker paddan och själv drunknar.

Men det är självfallet så att Ryssland kan avsluta kriget, liksom Sovjet lämnade Afghanistan och USA lämnade Sydvietnam. Det är bara svårt att se nu med Putin vid rodret och hans lojala propagandister på plats i stats-tv.

PERUN släppte nyss en ny YT-film där han drar slutsatsen att Ryssland strategiskt förlorat kriget även om man uppnår de ”max-mål” man kan ana: erövring av de 4 annekterade oblasten.
https://youtu.be/94bqk8cB9iQ
- man har inte stoppat Natos utvidgning, tvärtom kommer Finland och Sverige att bli medlemmar.
- Nato har kraftigt stärkts politiskt och rustar upp kraftigt. Enbart Polen kommer att ha markstridskrafter som sannolikt ensamt kan möta den kvarvarande ryska armen.
- USA har flyttat fram sina positioner rejält, vilket t.ex. visas av Pelosis besök i Armenien.
- Ryssland har bränt av en ohygglig mängd ammunition och missiler som lagrats upp under decennier, och så förstås förlorat 1000-tals stridsfordon från Sovjettiden.
- Ryssland hade en utmärkt position med export av gas och olja till EU, men är nu en paria-stat som ingen i väst vill handla med. Tyskland handlar gas av USA och Qatar; den marknaden kommer inte tillbaka.
- Till sist har man skapat ett ukrainskt hat mot Ryssland som kommer att vara i generationer, oavsett var gränsen hamnar.

Vem tror att en rysk-vänlig president kommer att väljas i Ukraina de närmaste 20-30 åren? Hostomel, Mariupol, Kherson, Bakhmut: dessa blir symboler för den Ukrainska nationen. För de hårdföra ryska nationalisterna spelar detta ingen roll, för de förnekar ju Ukrainas rätt att existera. Men för de mer sansade som tänker sig en fred med ungefär de 4 nämnda oblasten avträdda till Ryssland, så är det ett påtagligt problem.
__________________
Senast redigerad av farbror_barbro 2023-02-21 kl. 16:08.
Citera
2023-02-21, 15:55
  #311650
Medlem
Bortamatchens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Luckyaso
Kan vara men de har stöd av stora delar utanför väst
Ett stort problem för diktature är att de inte kan förlita sig på stöd från andra diktaturer.Det finns ingen allierad med resurser som är villiga att ge mer an lite halhjärtad hjälp. Stormakter som Kina ser bara till sina egna intressen och utverderar hur de kan utnyttja Ryssland till max.

Medan demokratier håller ihop och hjälper varandra på ett helt annt sätt. Vi är starka tillsammans. Vi är rika och framgångsrika eftersom vi hjälps åt.
Citera
2023-02-21, 16:01
  #311651
Medlem
Nihennas avatar
Ryssland under dagens tal: varför hatar alla oss? Vad har vi gjort? Vi försöker skapa fred och stabilitet i världen. Just ja, bäst är fullt av nazister och pedofiler förresten. Kolla hur dekadenta de är. Onda!

>.<
Citera
2023-02-21, 16:03
  #311652
Medlem
OtherBarrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bollenrullar
Ditt svar bygger ju på egna teorier som inte är förenliga med verkligheten.
I stället för att "köra omvägar", svara på min enkla fråga istället:

Varför gjorde inte Ryssland motstånd, vare sig när Baltländerna gick med i EU eller när de gick med i NATO?

seså iväg till biblioteket och försök hitta något svar nu...

För att Ryssland 2004 var ett jävla u-land som knappt kunde klara av att ta hand om sina rostiga jävla ubåtar utan att dessa gick och självdog ute på havsbotten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in