Citat:
Ursprungligen postat av
Himmalajja
Alla som tror på dessa ”läckor” är idioter. Kreml släpper inte ut något som de inte vill ska komma ut. Och de hemligheter underrättelsetjänster lyckas luska ut är de nog väldigt måna om att dölja, de vill ju inte avslöja sina källor.
USA har sådan koll på Ryssland så de troligen vet när Putin går på WC.
Men det är ingen nyhet. Det är ingen hemlighet Det är ju självklart att Ryssland vill integrera Vitryssland. Tidigare var det Vitrysslands diktator som ville. Hans plan var att han skulle få kontroll över unionen mellan Ryssland och Vitryssland i slutet av 90-talet. Det började med "Contract between the Russian Federation and Republic of Belarus on friendship, neighborliness and cooperation of February 21, 1995". Sen rann det hela ut i sanden och du fick en period av konflikt (Gaskrig mm). Men från 2014 har relationerna "förbättras". Lukashenko spelar nu andra fiolen. Men kämpar emot med näbbar och klor.
Rysslands övertagande kommer ske när Vitryssland är svagt under denna diktator eller när han dör. Det beror lite på hur det ser ut i Vitryssland och i omvärlden. Rysslands problem är att det kommer kosta och hur kommer befolkningen i Vitryssland och omvärlden reagera.
Ryssland kan inte ta över Vitryssland nu. Då deras resurser går åt krig i Ukraina och omvärlden är fientlig. Det bästa för Ryssland är troligen att Finlandisera Vitryssland. Då slipper man betala och man får en skyddad front gratis i Vitryssland. Samt man kan då i framtiden utnyttja Vitrysslands ekonomi. Problemet med den iden är Lukashenko är rövhål och väst gillar honom inte.