Citat:
Ursprungligen postat av
Hardstekt
Nu är ju även husleverantörs-sidan uppblåst av lågräntelån.
Men ett nybyggt hus kostar minst 3mille + tomt. Däromkring tror jag botten ligger i de allt mer stökiga storstäderna.
Hur nära det vi hamnar vet jag ej.
Jag säger inte emot dig, men tycker man kan betona just ordet "minst". Med 3 mille är det en lättbyggd tomt (vilka brukar vara dyrare eftersom de är billigare att bygga på), med ett av de billigare halv-prefab-husen utan något tillval.
Med markarbeten, anslutning av kommunal VA, lagfart, pantbrev, byggel, byggavgifter, och en skälig standard på huset är det nog snarare 4 MSEK för en familjevilla, 3,5 för ett mindre enplanshus.
Komplett med garage, förråd, trädgård etc. hamnar det snarare kring 4-4,5 för ett nybyggt men ganska normalt Svensson-hus. Och det kan lätt bli dyrare med dyrare markarbeten, en husutvecklare som vill gå med vinst, etc..