Citat:
Ursprungligen postat av
DipsMedSlips
Alkohol och droger är det första man ska sluta med. Inte bara så kostar det mycket pengar att bruka dessa, de försämrar även ens omdöme vilket gör att man blir än mer slösaktig i andra privatekonomiska spörsmål. Man köper mer snabbmat, blir mer ångestfylld och tror att nya kläder och lyxvaror ska förbättra ens mående. Sedan jag slutade dricka alkohol har jag mått så mycket bättre, varit piggare och slutat köpa skit.
Ja, om det är något som är en dålig spiral, så är det droger. Och även vanliga mediciner skulle jag säga. Och självklart är ett glas vin någon gång i veckan inte hela världen, men när man dricker för att må bättre, så mår man bra i ett par timmar, och sen dåligt i ett par dagar. Du orkar mindre, arbetar sämre, sover sämre, och bygger dessutom upp en tolerans. Plötsligt räcker det inte med två öl på fredag, utan du måste ha tio och sen en platta och därefter en platta med ett par glas whisky.
Den bästa investeringen skulle jag säga är ett gymkort och/eller en cykel. Lämna bilen hemma, och börja cykla. Du behöver inte bli ett anabolamonster, men gå till gymmet några dagar i veckan. Ta en vända på löpbandet, lyft lite skrot, duscha hur länge du vill, ta en bastu.
Mat är inte såååå jävla dyrt heller. Går du på restaurang varje lunch, så får du punga ut 120-150 spänn. För det får du en hel fläskfilé, ett par säckar potatis och en burk bearnaisesås. Generellt är det bara bra att äta mindre och ta någon dags fasta i veckan.
Man är inte fattigare än man gör sig. Och
självklart finns det de som har brutit ryggen, amputerat benen, fått cancer, osv som inte kommer kunna göra allt åt situationen, men i ärlighetens namn, hur många är det?