Citat:
Ursprungligen postat av
clutchshooter
Nu kommer lilla bittra finnen och far med osanning igen. Att du får härja här trots alla lögner du skriver är fascinerande. Men svara på frågan varför Ryssland inte fick gå med i NATO? Och det här är långt innan dina påstådda lögner skulle ha skett. En kontrollfråga för att se hur sanningsenlig du är: vem bröt Moskva-avtalet med Sovjet och anföll dom? 🤔
Jag är inte finne, bara finländare. Har Ryssland ansökt om medlemskap? Och uppfyllde de kraven på demokrati, anpassning till västerländska system som att man skall sträva efter samma ammunition etc? NATO-länder måste uppfylla många krav. Nej det har de ju inte utan du kommer hänvisa till att någon person sagt något till någon annan: Inga avtal eller dokument kommer att komma från den ryska propagandamaskinen.
Men det är inte heller ingen hemlighet att NATO fanns som försvar mot Sovjet. Det bästa vore ju om vi stoppat Sovjet redan 1945 eller Ryssland 1991. Vi var snälla och nu får vi lida för det. Som tur är så är ju Ryssland alltid självdestruktivt och förgör sig självt inifrån.
Alla vet ju att Sovjet startade andra världskriget tillsammans med Tyskland. Att senare den ena diktatorn anföll den andra diktatorn är det minst allvarliga i andra världskriget. Ja om man inte är Moskvaryss då, för då räknas ju inget annat än Ryssland. Det var ju faktiskt tur att ni imperialister råkade i luven på varandra för annars hade ju Stalin fortsatt att vara på Hitlers sida.
Ps. Du är en landsförrädare och jag hoppas SÄPO har koll på dig.