2023-02-18, 11:50
  #309649
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
Värt att påpeka kan vara att NATO i sig ställer krav på medlemmarnas EGEN förmåga i första hand.

Men det verkar inte fungera riktigt i praktiken hos alla NATO-länder. Tysklands försvar är illa fungerande och de är inte ens i närheten av NATO:s 2 procentsmål:

Citat:
"Germany will fail to meet a NATO guideline of spending 2% of gross domestic product on its military next year and again from 2026 onwards, according to an analysis quoted in local media on Monday."

"According to NATO estimates, German spending on defense this year is around 1.4% of GDP. That compares with 1.9% in France, 2.1% in Britain and 3.5% in the US."

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-12-05/germany-to-miss-military-spending-target-next-year-study-says

Förmodligen kommer Rysslands krig mot Ukraina att ändra på situationen. Många inser nu att försvaret är inget "särintresse" utan en viktig grundstomme för ett lands fortsatta existens. Ryssland har visat - med sitt anfall på Ukraina - att man inte ska ta något för givet. Inte ens sitt eget lands fortsatta existens ska man ta för givet.
Citera
2023-02-18, 11:51
  #309650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
Vilket de har straffat ut sig ifrån de närmaste 50 åren...

Det är USA som straffat Europa med sanktionerna och de var planerade redan innan eskaleringen av inbördeskriget i Ukraina.
USA vill hålla nere Europa på samma sätt som man alltid har försökt hålla ner resten av världen. Finns inget revolutionerande nytt att se här.
Citera
2023-02-18, 11:52
  #309651
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RealTide
Abdolut är det ett propagandavärde, därför cirkulerar det 10.000 tals delningar artiklar och rapporter i ämnet, har du inte tillgång till fritt internet?
Är du kanske bara lite efter?
Nu ljuger du igen.
Citera
2023-02-18, 11:55
  #309652
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Africagonzo
Inhuman världsbild och Ryssympatisör, där kom den också.
Att tro sig ha korrekt världsbild och veta vad som är rätt eller fel i världen brukar betyda okunskap, bristande ödmjukhet eller person i yngre tonåren. Du är säkert ett undantag.


Tack! Två namn till på listan, McGregor och Ritter. Sen kom jag på Clayton Morris.
Kolla upp honom men glöm inte att ta blodtryckssänkande medicin innan, finns risk för att du blir ordentligt upprörd över hans åsikter.

Kriget måste enligt mig få ett slut, jag förstår att du vill "krossa Ryssen" som du skriver i tidigare inlägg men alla fredssamtal avslutas med en kompromiss, varken du vill eller inte.

Kriget måste absolut få ett slut och Ryssland åka hem. Problemet är ju att ryssarna vägrar avsluta kriget och lämna Ukraina.
Citera
2023-02-18, 11:56
  #309653
Medlem
Goulburns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Senilix
Den frågan kanske kan besvaras om Du först definierar vad Du anser vara en bra ledare. Vissa tycker nämligen att egenskapen att bedriva en folkmordsinvasion är en bra egenskap, andra anser att försvara sig mot detsamma är bra.
Typ, jämföra äpplen och päron.
I just det här fallet anser jag päronen är ryssarna...
Många gillar vinnare. Richard Nixon som var president när USA drog sig ur Vietnam kriget som förlorare ses som betydligt sämre ledare än Dwight Eisenhower som var president när USA och Sydkorea åtminstone fick oavgjort vid slutet av Koreakriget. Detta trots att krigen hade samma syfte. Att stoppa kommunismen. Och att hundratusentals invånare i båda länderna där USA:s krigsmakt krigare slaktades av USA:s krigsmakt.

Nixon hade nog fått ett mera ärorikt slut om USA vunnit Vietnamkriget.
__________________
Senast redigerad av Goulburn 2023-02-18 kl. 12:00.
Citera
2023-02-18, 12:03
  #309654
Medlem
leachs avatar
Haha, dessa idiotiska 🇷🇺 mobiks
https://twitter.com/markito0171/status/1626868985324007424
Citera
2023-02-18, 12:06
  #309655
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ManManne
Ja NATO's taktiska haveri att stödja kriget i Ukraina har försvagat dem avsevärt. Nu har Ryssland chansen, men som tur är ligger det inte i Rysslands intresse att vinna mer mark. Vad de behöver är precis samma som övriga Europa behöver. Ekonomiskt samarbete!

Vad Ryssland behöver och vad dom får är inte samma sak tack och lov.
Och det är väl tur för idiotnationen att dom inte har intresse av mer mark då dom totalt saknar kapacitet för att ta den...
Citera
2023-02-18, 12:06
  #309656
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av leach
Haha, dessa idiotiska 🇷🇺 mobiks
https://twitter.com/markito0171/status/1626868985324007424

Trodde jag hade sett det mesta vid det här laget.
"Stay away from the end that goes boom!"
Citera
2023-02-18, 12:07
  #309657
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShariaInstructor
HBTQ-stormaktens bögförluster är ofattbart höga. Idag rapporteras om ytterligare 1010 st eliminerade bögförbrytare och det innebär att de fascistiska arméerna under 359 krigsdagar förlorat 142270 fascistbögar. De enorma förlusterna blir den faktor som förkortar kriget.

200.000-gränsen skulle enligt gårdagens kalkyl passeras den 19 juni men vi tvingas ännu en gång flytta genombrytningsdagen som vi lägger på den 18 juni.

På årsdagen den 24 februari räknar vi försiktigt med att minst 145.150 st bögfascister har befriats och kan aldrig mer (S)kända invånarna i hetero-Ukraina....(S)... ....

Övriga förluster är ganska goda. 5 utslagna tanks och 13 eliminerade bepansrade stridsfordon. Även artillerisystemen kämpas ned, 4 st bögiga artillerisystem och 2 raketartillerisystem har slagits ut. Det är också tydligt att Ukraina lägger stor vikt vid att bekämpa luftförsvarssystemen, där nu ytterligare 2 anläggningar slagits ut.
(V)ad kommer att hända i Kreml?....(V).... ....Hur länge får den ytterst ansvarige sitta i orubbat bo?
Få se hur det blir framöver. Klarar Ryssland ens att fortsätta kriget tills 200 000 gränsen nås eller kastar man in handduken tidigare?

Enligt egna beräkningar så kommer Rysslands frontlinje att vara så svag så den kollapsar nånstans mellan 165 och 190K döda.
Citera
2023-02-18, 12:10
  #309658
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Luckyaso
Poängen är att det finns delade meningar. Jag tror många är emot ryska regimen och invasionen precis som de du träffat och möjligtvis ökar de i andel eftersom de mer åt proryska hållet hamnar i rysk assimilering och om de även bor i annat land som Ryssland eller Sverige har ännu mindre koppling till den luddiga ukrainska identiteten

Möjligen att det med hatar ryssar ändå mest känns sjukt och väldigt destruktivt. De flesta har ju familj och släkt på båda sida gränsen, ryska grannar och kollegor. Pratar de med en moldav, uzbek eller armenie pratar de på ryska och har ofta gemensamma kulturella attribut. Att vara rysk innebär ju inte att vara för kriget eller Putin heller.

Kanske menar du något annat eller så är du bara obegåvad med dålig impulskontroll.
Var det inte du som tolkade in rysktalande som ryssar när det gällde Krim?
Citera
2023-02-18, 12:10
  #309659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Få se hur det blir framöver. Klarar Ryssland ens att fortsätta kriget tills 200 000 gränsen nås eller kastar man in handduken tidigare?

Enligt egna beräkningar så kommer Rysslands frontlinje att vara så svag så den kollapsar nånstans mellan 165 och 190K döda.


Rysslands reserver kan räcka ett år till. Men jag tror att det kollapsar i oktober. Det är svårt att säga om det är en militär kollaps eller om det kommer inifrån.

Putin och Lavrov måste bort. Frågan är bara hur det sker.
Citera
2023-02-18, 12:10
  #309660
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Noobermench
Vad Ryssland behöver och vad dom får är inte samma sak tack och lov.
Och det är väl tur för idiotnationen att dom inte har intresse av mer mark då dom totalt saknar kapacitet för att ta den...

Ja ett samarbete mellan Tyskland och Ryssland blir snabbt mycket kraftfullt. Tanken får nog alla anglosaxer att bajsa på sig samtidigt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in