2023-02-15, 21:20
  #193
Medlem
Viejoverdes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Benny98
Skådespelarna mördar inte varandra i verkligheten. Redan vid 7-8 års ålder är hjärnan så pass utvecklad att man förstår att det bara är på låtsas.
Skådespelare knullar inte varandra på "riktigt" heller, om vi ska dra det till din spets. Vad du tror dig veta om den mänskliga hjärnan och dess utveckling är rätt of topic.
Det som jag refererar till är den viktorianska synen på sex. Den är skev och utdatterad, vare sig du eller någon annan anser annat. "
Sexualitet i bild/film/eller annan framställning har funnits lika länge som våldsamma berättelser och bilder/filmer.
Det kan mycket väl vara dags för åldersgräns för internet. Jag är för.
Det jag vänder mig emot är 1. Annika Strandhäll (pseudo person). 2 En förenklad bild av sexualitet. 3. Våld för nöje/försäljning via film och media då det fungerar avtrubbade på människor.
Citera
2023-02-15, 21:22
  #194
Medlem
gratrunkarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Jepp, det är deras våta dröm givetvis. Inga anonyma forum, inga visselblåsare, ingen kritisk debatt.

man kan var i anonym ändå om man kör rätt plugin i browser
Citera
2023-02-15, 21:22
  #195
Medlem
Sulacrags avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GrevenFB
https://www.gp.se/debatt/f%C3%B6lj-frankrikes-exempel-och-inf%C3%B6r-%C3%A5ldersverifiering-p%C3%A5-n%C3%A4tporrsajter-1.9222 0415

Annika Strandhäll, känd för sina galna utspel, lögner och desinformation på Twitter, går nu ut med att hon vill se åldersgränser på porrsajter.
Det är S-kvinnor och deras ordförande Annika Strandhäll, som på GP:s debattsida säger sig vilja se en utredning om krav på åldersverifiering på porrsajter.

Strandhäll menar att man "måste lyssna på barnen" och ´"skydda" dem från pornografi.

- Bör Sverige införa krav på åldersverifiering med Bank-ID för tillträde till porrsajter?
- Skulle ett sådant system fungera i praktiken?
- Skulle runkande skolpojkar sluta få tag i pornografi?
- Ska Strandhäll ge f-n i privatpersoners porrkonsumtion?

Annika Strandhäll är en av de farligaste politikerna vi har i Sverige, en tvättäkta mytoman. Litar inte en sekund på hennes omdöme.
Citera
2023-02-15, 21:24
  #196
Medlem
Blåst kvinna. Var det inte hon som ifrågasatte den manliga rösträtten? Bara det…

Men som de sa i harry potter om det är något de kan göra för att alla ska vilja ta del av det så är det att förbjuda det. Porrbonanza incoming
Citera
2023-02-15, 21:24
  #197
Medlem
Viejoverdes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sulacrag
Annika Strandhäll är en av de farligaste politikerna vi har i Sverige, en tvättäkta mytoman. Litar inte en sekund på hennes omdöme.
En mycket suspekt person. Modern svensk politiker ut i fingerspetsarna. Allt hon gillar och ställer sig bakom bör tas med stor portion skepsis.
Citera
2023-02-15, 21:28
  #198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doosing
Blåst kvinna. Var det inte hon som ifrågasatte den manliga rösträtten? Bara det…

Men som de sa i harry potter om det är något de kan göra för att alla ska vilja ta del av det så är det att förbjuda det. Porrbonanza incoming

Jo det gjorde hon. Kanske häxor som driver sina partners till självmord borde beläggas med yttrandeförbud.

Men grejen är väl den skattefinansierade porrgodkännandemyndigheten. Vilka sossepolitiker skall högavlönat sitta och dra gränsen? Med sossen Eliasson blir det väl bara bögporr som för distribueras fritt.
Citera
2023-02-15, 21:32
  #199
Medlem
Hussefars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1337svennen
Man säger att det är porrimpotens men vad det handlar om är att personen inte tänder på kärringen eller flickvännen eller har för lite testosteron.

Lätt att få dopaminkicken enbart ett klick bort. För många en lätt väg att ta. Att smörja upp frugan kan vara lite svårare och mer tidskrävande. Men när hon väl är det, då blir det till att åka.

Visst. Inte alla som har den lyxen. Man ger helt enkelt upp när porren finns lätt till hands. Varför ska många ungtuppar ens försöka sig ut i damdjungeln när de kan bli visuellt stimulerade av diverse sexiga tjejer på skärmen.

Nä, porr är vårt tids dekadenta förfall. Sorgligt men sant.
Citera
2023-02-15, 21:33
  #200
Avstängd
otellos avatar
Vilket otroligt fascistiskt förslag.
Citera
2023-02-15, 21:39
  #201
Medlem
scraftys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av majaparonpaj
Jo de gör de. Har jobbat i skola och sett 9-åringar kolla på porr på rasterna, visat kompisar, påtvingat kompisar att kolla på det.

Men det har inte med saken att göra. Allt med internet har gått för fort och vi måste skydda våra barn. En åldersgräns på porrsajter är en bra början, på samma sätt som det är åldersgräns på spel och filmer med våld och sex.
Det kommer de göra oavsett integritetskränkningar på samhället. Se till att deras föräldrar tar ansvar istället.

Porrfilmer som säljs har redan 18-års-gräns.
Citera
2023-02-15, 21:41
  #202
Avstängd
JymdKjams avatar
Inför IQ-gräns för politiker istället! Det skulle få avsevärt mer positiv effekt på samhället.
Citera
2023-02-15, 21:43
  #203
Medlem
Håller med, sätt bankid 18 år för kolla på porr, så många porr skadade människor där ute, mig själv inräknat.

Eller tycker ni att det är rimligt att en 8-12 åring kan med ett knapptryck se de mest sjukaste när det kommer till porr?
Citera
2023-02-15, 21:45
  #204
Medlem
Bassplays avatar
Citat:
Ursprungligen postat av reactvue
Håller med, sätt bankid 18 år för kolla på porr, så många porr skadade människor där ute, mig själv inräknat.

Eller tycker ni att det är rimligt att en 8-12 åring kan med ett knapptryck se de mest sjukaste när det kommer till porr?

Lite ansvar på föräldrarna?
Nej just det, uppfostran är något som Fortnite och Minecraft löser.
Självklart är det inte rimligt men det finns massor verktyg för sånt, tex filter som blockerar sidor med porr.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in