Citat:
Ursprungligen postat av
BjornBorg66
Jag har skrivit vid flera tillfällen att FN mörkat från vilken sida de civila kommit från och majoriteten av de stridande för DPR och LPR är civila som inte haft annan utväg än att ta till vapen för att skydda sig.
Du svamlar. Det finns inga 14.000 döda civila. 3400 döda civila uppskattar FN siffrorna till. Flest dog i början av kriget. Sedan var det inte många per år. De sista åren dog det 25 - 27 civila per år. Dvs långt mindre än vad som dog i trafiken.
Citat:
Ursprungligen postat av
BjornBorg66
FN är styrt av väst och har haft en väldigt smutsig roll i denna konflikt. Info finns för den som orkar leta längre än till wiki.
Ryssland är med i FN. Hade det existerat ett folkmord eller dylikt i verkligheten istället för i ryssars fantasi så hade Ryssland kunnat göra mycket via FN. Men nu var allt dock en fantasi. Då är det svårare att göra något via FN.
Citat:
Ursprungligen postat av
BjornBorg66
Du är inte en av dem, du lyckades tom att felcitera wiki igår för att försöka få den erkända nazisten och deltagaren i förintelsen, Bandera, till en nationalhjälte.
Bandera var ingen nazist. Men han var en nationalist. Eller för att citera Wikipedia:
Citat:
Political scientist Andreas Umland characterized Bandera as a "Ukrainian ultranationalist", and also told Deutsche Welle that he was not a "nazi", noting Ukrainian nationalism then was "not a copy of Nazism".
https://en.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera
Dock har den ryska invasionen av Ukraina inget med Bandera att göra. Vad du försöker göra är att göra en avledningsmanöver och förvilla. Du försöker blanda in kort i kortleken som inte hör hemma där.