Citat:
Ursprungligen postat av
Slocum
Var inne och kollade lite i bloggen och undrar hur det står till i hjärnan på hans läsare eller om det bara är CIA botar som skriver.
Måste bara säga att förr var jag inne regelbundet och tyckte det var en del bra grejer om ekonomi och inrikes politik som i alla fall jag hade viss behållning av men nu verkar allt ha slagit över totalt. Man tror man läser en blogg från Ukrainas försvarsministerium.
Först är det inlägg på inlägg, vecka på vecka om hur många ryssar som dör och hur många flygplan och tanks som exploderat. (Vid det här laget måste det ju vara en miljon av varje). Ryssland är totalt inkompetenta, har ingen utrustning, mat, fordon eller någonting egentligen.
Ukrainare däremot är jättebra på allt. Supersmarta, vältränade, snälla (sexiga också kanske) och bäst på precis allt typ.
Sedan sitter muppar och skriver långa, långa utlägg om strategier, taktiska reträtter och kniptångsmanövrar. Alltså riktigt grupprunkar militära termer som de skrev uppsatser för ÖB.
Efter det börjar de kuklängdstävla om hur mycket de donerar till drönare och ambulanser. Många verkar vara lika stadd vid kassa som de som hänger i ekonomiforat här. Vi snackar alltså tusenlappar i veckan.
Oavsett vad man tycker om kriget känns hela bloggen lite osmakligt "konstig" på något vis. Både blogginläggen och i kommentarsfälten. Många förvirrade och ångestfyllda individer som hetsar varandra.
Man har nästan lust att ge alla inblandade en styrkekram och ta ut dem på en promenad för lite frisk luft och grilla korv eller något mer vardagligt än frontavsnitt, Leopardstridsvagnar och geopolitiska beslut.
Mycket bra beskrivning.
Enligt Lars så finns det knappt några rysar kvar då Ukraina har dödat de flesta redan. Eller som Lars skriver att de skickas till "köttkvarnen".
Kommentarsfältet är det bara att asgarva åt. Sojaboys och mellanchefer som tävlar om att skriva "först?" och sen "donera" pengar till pickuper, drönare etc.
Nu är även Ben Dover tillbaka i värmen så bloggen kan vara komplett. Det var inte detsamma utan honom.