Citat:
Ursprungligen postat av
Neurowipe
Två länkar. Mitt påstående är att det går, det är inte omöjligt. Ibland lyckas de. Jag tror också att det mesta GLMRS kommer igenom.
Länk
Länk
Jag tror inte på det argumentet om ATACMS. Det funkar med HIMARS att Ukraina håller sig inom gränserna som USA satt upp. Vet inte varför de skulle bryta mot det efter ett års krig om de väl fick ATACMS.
Med HIMARS är det i princip omöjligt för Ukraina att nå till Ryssland förutom kanske Belgograd. Amerikanska ATACMS som träffar civila i Ryssland däremot skulle kunna få saker att eskalera. GLSDB har en mindre sprängladdning och når 15 mil så de blir ett vettigt mellanting.
Sen får vi se om England verkligen leverar SCALP robotar, de skulle förmodligen kunna störa Ryssland en del. Genom att avfyra samtidigt som Ryssland gör sina bombardemang blir det svårare för ryssen att skjuta ned dem.