Citat:
Ursprungligen postat av
rullegardin
NMR har flere ansikter, og har forsøkt å slå seg frem på flere arenaer, inkludert parlamentarisme, mediaprosjekter (mest podder nå, mer omfattende før med livestreams og TV) og demonstrasjoner som varierer mellom å være interne eller åpne for alle. Hva de satser mest på og hva som av en logisk konsekvens dermed må nedprioriteres må man vel tolke utifra hva de driver på med. Men i bunn og grunn er nok NMR en aktivistorganisasjon. Noe de også lever opp til i det at de har fokus på å være aktive og slå seg frem på de frontene de har mulighet og har hatt et langvarig konsept gående med å spre propaganda, bygge opp og markedsføre seg selv som organisasjon.
Er skeptisk til en at en spesifik strategi skulle garantere store mengder stemmer. Fra hva jeg har sett fra samtlige mer seriøse nasjonelle partier fra Skandinavia som har satset stort på valg de siste tiårene, muligens med sjeldene unntak, så har forventningene vært høye og resultatet veldig magert. Sammenligningen med et innvandrerparti halter også noe siden det som ofte skjer der er at talsmenn, gjerne imaner, instruerer sine følgere om hva de skal stemme på. Dvs at stemmer går fra sosse-partiet til innvandrerpartiet. En nasjonalsinnet bevegelse har ikke den samme organisasjonen og er fra hva jeg har oppfatning av mer splittret og det ville være en stor utfordring å lokke over personer som er vel vante med å stemme SD (FRP, Dansk Folkeparti) til andre alternativer.
OK tack för förklaringen.
Just att man gör mycket olika typer av projekt gör det hela ännu enklare. Om det är röster i kommunal & regionalsval är det man är ute efter dvs.
Det går enkelt att genomföra olika aktioner på olika sätt som visar på vem/vilka krafter det är bakom vissa krig, terrordåd osv (ngt många "ny svenskar' vet om redan) eller källan till islamofobin & counterjihadismen (nota bene efter man själv initierat mycket av eländet!!) Men "ny svenskarna" har inget parti som törs säga det högt!
Du ska inte ta för givet att invandrargrupperna skulle avfärda nationalsocialister per automatik.
Är upplägget rätt, är approachen rätt så skulle tvärtom dom allra flesta tycka det är befriande att något parti äntligen har upp frågor dom håller kära. Och som inget parti dom normalt röstar på vågar ta upp.
AFA säger sig bekämpa fascism och nazism. Men hur ofta tar dom upp Israels skuld inom olika områden som EGENTLIGEN drabbar invandrargrupperna illa? Inklusive de diverse olika utstuderande triangulära provokationerna som man skördar stora framgångar med.
Partiet nyans fick massor av röster endast på en plattform att muslimska barn ej ska kidnappas av myndigheterna.
Invandrarna skulle lyssna och höra vad NMR har att säga. Låter det lockande så är nationalsocialismen inget stigma i sig som förhindrar något.
Däremot att man visat att man inte är en rasist a la SD osv. Att man dyker upp och folk tror man är rasister a la AfS som vill slänga ut dom på studs, då blir det så klart reaktioner. Men har man gjort förarbetet väl så kommer folk både lyssna och rösta.
Kan garantera att folk kommer samlas och lyssna om t ex NMR dyker upp delar flygblad om t ex Ariel Sharons brott mot mänskligheten, 9/11 och allt elände som hände därefter etc.
Att vilja vara segregerad och värna om sitt folks överlevnad är dessutom väldigt naturligt tankegods hos precis alla invandrargrupper. Att det ska vara något fult med detta är ett liberalt påfund som man inte förstår sig på öht.
Sedan vet jag inte exakt vad NMRs partiprogram är och om man är som organisation beredd att kompromissa, dvs acceptera invandrare & flyktingars existens men arbeta för segregerade och ariska homogena områden. Med t ex öga-för-öga principen & hårdare straff mot alla brott mot svenskar osv. Det är ju en fråga upp till dom. Inget som invandrare skulle förkasta i sig utan finna i allra högsta grad naturligt.
Lyckas man bena ut detta så tror jag man kan ha stor framgång. Är faktiskt ganska övertygad om det t o m. Om det nu är det man vill.