Citat:
Ursprungligen postat av
nbsp
Någon sprängde gasledningarna, man bör nog söka de skyldiga där det finns något att tjäna på detta, politiskt och även ekonomiskt.
Wolfgang Hansson i AB är närmast sanslös när han hävdar att Ryssland är ”huvudmisstänkt” och har de starkaste motiven.
Dessa motiv är enligt WH att de vill ”skapa oro världen”, ”skapa osäkerhet kring energiförsörjningen”, ”skicka en signal att det kan komma fler sådana här attacker”. ”visa att man har kapacitet för detta”.
Maximerade de inte ”att skapa oro” när de invaderade Ukraina?
Hur skulle sprängning av den ”egna” gasledningen kunna överträffa EU ländernas agerande i energifrågan när det gäller att skapa osäkerhet kring energiförsörjning?
Var kommer nästa ”attack”, de spränger Moskvas tunnelbana? För att maximera bilden av sitt självskadebeteende?
Skapa osäkerhet kring energiförsörjningen, hahaha. Därför spränger de sin egen gasledning i stället för att stänga av den? Skapa oro i världen, är det inte det redan? Skicka signaler om att det kan komma fler såna här attacker, som saboterar deras egna möjligheter att utöva påtryckningar på EU?
Aftonbladet är helt sanslöst. Att det var Ryssland är bland det minst troliga.
Sen har jag fortfarande svårt att köpa att det skulle ha varit USA. Är de så desperata?
Någon i Väst som vinner på det politiskt och ekonomiskt, eller miljöterrorism. Det tror jag. Och kräver att få veta.