Citat:
Ursprungligen postat av
BurtJohnzon
Nazismen var varken konservativ (även om man kan sägas värna om kärnfamiljen) eller progressiv, däremot radikal. Ett helt nytt samhälle skulle byggas, icke-kommunistiskt och icke-kapitalistiskt. Värderingarna var varken vänster eller höger, om man inte med höger tänker sig typ Sparta.
Det tycks råda stor förvirring vad gäller vänster-höger begreppet. Den klassiska vänster-höger skalan innebär: vänster=bejakande av upplysningstidens centrala ideal. Höger=förkastande av upplysningstidens centrala ideal. Med de senare avses då främst rationalism, egalitarism, dualism, materialism och universalism. Det är bara den klassiska vänster-höger skalan som säger något om de viktiga filosofiska skillnaderna.
Någon motsättning mellan konservativ och radikal finns absolut inte. Tvärtom och därför finns också begrepp som
radikalkonservatism och
revolutionär konservatism. Grumliga missuppfattningar om att konservatism kan kokas ned till typ ”bevarande av befintligt tillstånd” eller ”förändringar i långsam takt” utgör liberala infektioner signerade liberalen Edmund Burke. När samhället helt tagits över av vänsterkrafter eller är på väg att göra det så måste konservatismen vara radikal/revolutionär. NS uppstod i just denna anda som de konservativa revolutionärerna verkade i under tidigt 1900-tal.