2023-02-04, 10:14
  #301801
Medlem
Senilixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av panterino
För att enligt rysk konstitution tillhör det ryskt territorium. Faller denna linje rullas det hela vägen upp till Kramatorsk. Då är man nära att köra ut AFU från hela Donbass.
Nej det gör det inte, Ukrainas gränser fastställdes efter sovjet förfall och dessa gränser erkände Ryssland.

Om Du nu har i rätt gällande fronten så är det kanske därför Ukraina stannar kvar vid den enligt dig "värdelösa kolgruvan". Du borde istället inse att det är din tidigare argumentation som är substanslös...
Citera
2023-02-04, 10:17
  #301802
Medlem
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HAARP
Det sägs att fiendens förluster överdrivs med en faktor på ca 3-4 gånger och egna förluster minskas med samma faktor i propagandan. Alltså 1 rysk soldat för att ta kål på 3-4 ukrainare.
Du påstod ju för snart en vecka sen att Bakhmut skulle falla inom några dagar!

Vad har gått snett för ryssen då de misslyckas?
Citera
2023-02-04, 10:19
  #301803
Medlem
leachs avatar
Eld i röven

Six pieces of damaged or destroyed enemy armor on the Vuhledar front, it says #Ukraine 🇺🇦💥🇷🇺💩
https://twitter.com/tomaburque/status/1621799618047807494
Citera
2023-02-04, 10:21
  #301804
Medlem
Swan65s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Om någon inbillat sig Ryssland ska komma undan sina brottsliga gärningar.



‘Slava Ukraini, heroiam slava!’🇺🇦

Underbart, bura in hela jävla Kreml och släng bort nyckeln.
Citera
2023-02-04, 10:21
  #301805
Medlem
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av panterino
Din verklighet verkar inte överensstämma med den i Donbass. Dessa värdelösa soldater har brutit igenom den hårdast befästa linjen i hela Ukraina utanför Kiev. Kan du ge dem lite cred?
Till en kostnad av 40000 man ja!
Ska de ha cred för det? 😂😂😂
Citera
2023-02-04, 10:24
  #301806
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av borriz
Det kommer att bli en styrka som är oefterhärmlig på att terrorisera och våldta, ungefär som Dirlewangers glada gossar under WW2. När det handelar om att komma i strid med ett reguljärt förband, så blir det inte lika roligt.

En liten fråga bara:
Jag vet vad en bastard är men vad är en "basterd"?
Har du inte sett Inglorious Basterds?

Inga jämförelser då eller nu är väl möjliga med Dirlewanger-brigaden, som ju slog alla sorters rekord i idioti och vidrigheter. Andra specialkommandon och t.o.m. insatsgrupper var både effektiva och rumsrena jämfört med dem.
Citera
2023-02-04, 10:25
  #301807
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pinnpelle88
Ångmaskinen fortsätter mala på. När tror ni AFU gör en fullständig kapitulation?

https://twitter.com/WarMonitors/status/1621645072704983041?t=z6dGkZQLbW3Ql2Ei8fY94A&s=19

⚡️The Russian army is advancing in the Limansky, Artyomovsky, Avdeevsky and Novopavlovsky directions — General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Du fortsätter med samma goebbelstaktik dag ut och dag in. Du vet att nassarna förlorade WWII för att de var inkompetenta. Du fortsätter länka till twitter men inte till ursprungskällan. Så om jag skriver på Twitter att att Putin har sex med djur* och skriver detta enligt den innersta kretsen i Kreml så blir det sant?

Om vi hittar något om dessa platser så säger General staff AFU säkert att ryska anfall emot x y z har slagits tillbaks. Du, andra ryssapologeter och ryssarna får det till fullständig kapitulation.

* Säkert inte helt omöjligt. Putin är ganska bisarr i mina ögon.
Citera
2023-02-04, 10:25
  #301808
Medlem
pinnpelle88s avatar
Orkestern gnider händerna och planerar redan deras förtidspension.

https://t.me/Slavyangrad/31934

Additional payments to fighters in the SMO
On the eve of the appearance of "Leopards" and "Abrams" on the front, for the first destruction of which large businessmen and regional leaders have already appointed bonuses, we want to remind you that the rest of the Ukrainian "game" is also well paid ...

The Ministry of Defense told what additional payments are due to the fighters participating in the special operation in Ukraine.

☝🏻Each fighter receives an additional 8,000 rubles for each day of direct participation in active offensive operations.
⚡️destroyed aircraft - 300,000 rubles.
⚡️destroyed helicopter - 200,000 rubles.
⚡️destroyed tank - 100,000 rubles.
⚡️destroyed UAV - 50,000 rubles.
⚡️destroyed infantry fighting vehicles, armored personnel carriers, infantry fighting vehicles, MT-LB, self-propelled guns, S-300, Buk, Tor, Osu or a MLRS combat vehicle - 50,000 rubles.

🔥In addition, a reward of 100 thousand rubles is provided for the most distinguished in the destruction of enemy manpower, as well as in the performance of other assigned tasks.
Citera
2023-02-04, 10:27
  #301809
Medlem
Homofederationens bögförluster är fortfarande enormt höga. Vi har idag inrapporterat ytterligare 720 eliminerade fascistbögar och når ett antal av 130590 totalt för dom 345 dagarna av krig.

Genombrytning av 200.000-gränsen beräknas ske senast den 5 juli men tendensen är godartad.

På årsdagen den 24 februari räknar vi med att minst 139790 kriminella fascistbögar har befriats från sina synnerligen (S)kamliga gärningar....(S)...

I övrigt är förlusterna måttliga, 3 tanks, 6 bepansrade stridsfordon, men en rätt bra siffra är det för bögiga artilleripjäser, 5 st samt för tank/lastbilar 13 st.

Homofederationen kan klara detta högst ett år till.
Citera
2023-02-04, 10:28
  #301810
Medlem
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av orrecrist
Ryssland verkar mobilisera? Är dom desperata? Tror nog att Putin vill ha detta avklarat innan årsdagen av invasionen så tror vi kan förvänta oss extrema bombningar med tunga vapen inom väldigt snar framtid.
Om de har några tunga vapen kvar då och i vilken volym?

Vi får se…..
Citera
2023-02-04, 10:29
  #301811
Medlem
foliekillers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av panterino
För att enligt rysk konstitution tillhör det ryskt territorium. Faller denna linje rullas det hela vägen upp till Kramatorsk. Då är man nära att köra ut AFU från hela Donbass.
Nej det där är bara trams!
Citera
2023-02-04, 10:33
  #301812
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Det är lite lätt alarmerande att så många av dem fortfarande tror att Ryssland inte kan förlora ett krig, eftersom "då använder vi bara kärnvapen" (*axelryckning*). Som om inte det också vore en katastrof — även för ryssarna själva. Jag hoppas att Putin är klokare än klientelet i rysk TV. Och ska jag vara ärlig är jag säker på att kärnvapen aldrig åker fram. Det kan Kina och USA se till.

Boris Nadezhdin har ett mer nyktert förhållningssätt. Att döma av de roade/förfärade reaktionerna bland de övriga deltagarna förstår man nästan att de vet att han har rätt. De tycker att han är galen, utan spärrar, gränslös.

Underhållande att se.
Tokiga människor utan ansvar och utan makt. Ja makten att sprida skitsnack har de.

Inget resonemang om att deras doktrin inte ger första slaget med kärnvapen.
Inte heller att deras största partner Kina har sagt nej, nej till kärnvapen.
Som ett gäng grabbar i bastun, fulla och skryter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in