Citat:
Ursprungligen postat av
pinnpelle88
Ni ändrar er story stup i kvarten, slaktades inte VDV vid Gostomel?
Senast igår tog Orkestern 2 nya byar norr och nordväst om B-ACK-mut/Soledar så borgmästaren av Slavyansk kände sig manad att evakuera staden..

Pratar du om "byn" Sakko I Vansetti
Du kan ju kolla på satelitbilder vad det är för by. Två bondgårdar, jag hörde att det var ett stuteri. Vilket strategiskt värde har detta och hur hjälper det Ryssland att omringa Bakhmut då man flyter iväg ut på kornfälten och krigar om ett dike?
Sanningen är att Wagner inte längre har nån slagkraft utan håller på med räder emot civila ensamma gårdar långt ut på landsbygden. Pinsamt. Men Putin är antagligen nöjd då Wagner var ett hot mot hans makt. Nu är dom utrotade och ryssarna har ingen enhet som duger till nått mera. Hela Ukraina kommer att vara befriat ifrån den ryska ohyran innan sommaren är slut.