Citat:
Ursprungligen postat av
Thunderace
Det är ju mycket mera som är ologiskt när kramarna resonerar;
alltid svårt att definera logik, (eftersom det finns olika tolkningar) de flesta är dock överrens om att logik inte är känslor.
Citat:
Ryska stridsvagnar är värdelösa och lätta matcher för Javelins - ukrainska, tyska, engelska och amerikanska är "gamechangers" och kan inte nedkämpas
Det är korrekt utifrån ett historiskt perspektiv, ryssland förlorar (minst) i snitt lika många stridsvagnar per vecka sedan invasionen av ukraina som antalet abrahams och leaopard 2 tanks som gått förlorade i strid sedan gulfrkriget 1990
Citat:
Hemgjorda drönare - patetiska när ryssar använder dom - fantastisk uppfinningsrika när Ukraina gör det.
Ja. ryssarna använder dem dessutom fel. är det en stormakt som invarderat europas fattigaste land, eller inte?
Citat:
Bombning av infrastruktur/civila - verkningslöst mot engelsmän, tyskar, urkrainare men skulle få ryssar i Ryssland att störta regeringen, ge upp och dra sig tillbaka.
Bombningen är av civila är ur ett militärstrategiskt perspektiv rätt värdelöst (inte sällan kontraproduktivt), men som hämd fyller det ju en funktion, och det finns ju en heldel hämd att utkräva på ryssen heltplötsligt.
Citat:
När ukrainare duckar och flyr militärtjänst så är det ingen big deal - när ryssar gör det är dom fega uslingar som inte vågar slåss.
100`000 tals ryska män har stuckit, rysstrollen kämpar med att posta enstaka klipp som dessutom inte har med mobilisering att göra...
Citat:
När Ukraina mobiliserar och utbildar soldater så lär dom sig att köra leoparder, hantera Archer och flyga F-16 på några dagar fast det tar år och miljoner för ursprungsländernas militär att lära sig - men ryssarnas mobilisering är värdelös och "bara mer kanonmat".
blir det lättare att förstå om det är färdiga soldater man tränar på enskilda system, så tillskillnad från en svensk värnpliktig kan man skippa en del moment (tex hur man tvättar sig, bäddar sängen, står upp, marsherar etc osv....)
Citat:
Döda statschefen - ingen skillnad på det ukrainska motståndet - det skulle t o m stärka motståndet men att döda Putin skulle få slut på kriget direkt.
den är ju svår,
iden bygger på att i en demokrati så är makten descentraliserad, i en autokrati centraliserad.
brukar vara utfallet rent historiskt. men någon garanti är det nog inte.
Citat:
Bryta mot krigslagar - helt förståeligt när ukrainare gör det men förkastligt och straffbart när ryssar gör det.
ryssen invarderade ukraina, du dömmer inte en kvinna som slår ihjäl någon som våldtar henne på samma sätt som när en ryss våldtar och mördar ett barn.
Citat:
Kyla och vidriga frontförhållanden - ukrainarna klarar det med glans - ryssarna har inte ens uniformer eller stövlar.
ja, för mycket videos och ryska klagomål från högsta ort, kontra västs kapacitet och tillgångar.
Citat:
Gripande och dödande av oppositionella - ren självbevarelsedrift och naturligt att jaga och döda "förrädare". När Ryssland gör det är det barbariskt och förkastligt, en orsak att krossa "mongolerna" en gång för alla.
den förstår jag inte, men gissar att förvirringen är att du inte förstår skillnaden mellan krigslagar och normaltillstånd.
Citat:
Västerländska (ukrainska) nyheter och uttalanden kan man lita mer på men ryska medier/källor ljuger alltid och är propaganda.
det är i lag förbjudet att objektivt rapportera nyheter eller göra objektiva utalanden i rysk media.
Citat:
Så här håller på hela tiden. Man förvånas att så få reflekterar i diskussionen?
känslor förändrar inte verkligheten, så det är bättre att acceptera den.
Citat:
95% av inläggen har ingen koll så till den vida graden att jag ifrågasätter om den 18-åriga flashbackgränsen verkligen tillämpas?! Samma personer som inte kan stava till Putin och som använder termonologi från Sagan om Ringen.... Patetiskt.
Det mesta som jag skrev skulle jag förvänta mig att den genomsnittliga högstadieelever skulle veta, eller åtminstonde försökt ta reda på innan de gick lös med sina känslor och vräkte ut sin okunnighet.