Citat:
Ursprungligen postat av
Nix-registret
Ta det i stället som ett intyg för hur obetydlig particirkusen är. Det är inte där politiken utspelar sig. Det har noll politisk betydelse om det är rockige Kristersson som försöker göra Sverige till en Nato-vasall eller om det är Annika Strandhäll och Morgan Johansson som gör det.
Delta i verkliga politiska strider. Kulturbevakning, journalistik, maktanalys och annat är tillgängligt även för hågade amatörer. Det är sådant som partipolitiker sedan, flera led längre ned i näringskedjan, har att förhålla sig till och bygga sina karriärer och floskler kring.
Ja jag håller med dig. Vi som vill förändra Sverige till ett mer normalt land måste gräva där vi står. På arbetsplats, universitet, civilsamhälle. Det socialdemokratiska tänkandet har så starkt grepp att valet vart fjärde år mest är en symbolhandling.
Oerhört långt kvar innan Sverige tar förnuftet till fånga.