2023-02-02, 10:53
  #300805
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mary99
Om det finns viktigare städer som är bra befästa? Antagligen men den frågan bör du ställa till general Gerasimov.
Wagners förluster har jag ingen koll på. Kan inte svara på den frågan heller - fråga generalen!
Jag rekommenderar att du följer bevakningen av striderna dels via kartan https://www.youtube.com/watch?v=5cFCrO9TAWY (non-biased) och dels via New York Times som naturligtvis är 100% proukraina men samtidigt ändå håller en bra kvalité på rapporteringen https://www.nytimes.com/live/2023/02/01/world/russia-ukraine-news/russias-bombardment-grows-even-as-its-next-steps-remain-unclear?smid=url-share
citerar NYT:
"Ukrainian intelligence estimates that Russia now has more than 320,000 soldiers in the country — roughly twice the size of Moscow’s initial invasion force. Western officials and military analysts have said that Moscow also has 150,000 to 250,000 soldiers in reserve, either training or being positioned inside Russia to join the fight at any time.
“We see that they are preparing for more war, that they are mobilizing more soldiers, more than 200,000, and potentially even more than that,” NATO’s secretary general, Jens Stoltenberg
Konrad Muzyka, a military analyst for Rochan Consulting, which tracks Russian deployments, said that reported Russian artillery barrages had risen from an average of about 60 per day four weeks ago to more than 90 per day last week, with 111 Ukrainian locations targeted on one day alone.
The only matter of consensus is that Russia is not satisfied with the territory it has taken and is maintaining its ultimate goal of subjugating Ukraine. The intensified assault has continued Russia’s pattern for nearly a year: bleeding the Ukrainian military through relentless attacks.
Inser inte du att din egen trovärdighet är körd?

Du har, precis som varje annan dag, direkt straffat ut dig vad gäller (icke)trovärdighet eftersom du fortsätter påstå att man kan gå till ryska källor för att hitta korrekt info om detta illegala krig som Ryssland plågar sitt fredliga grannland Ukraina med. Bara att du föreslår att man skulle kunna få korrekt info från herr överste folkmördare Gerasimov är ju skrattretande. Denne är en del av det gediget förljugna mördar-Kreml. Du behöver verkligen inse att Ryssland helt tappat sitt anseende i den fria världen. Ingen info från dem tas som sanning. De är paria i världen.
Citera
2023-02-02, 10:58
  #300806
Medlem
tarek90s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Hur tror du att man samlar 500 000 soldater utan att någon satellit ser det?

Hade det funnits någon sån styrka så hade vi sett det på Maxar för länge sedan. Minns du bilderna på invasionsstyrkan på 195 000 som florerade i media. Alla bilder på stridsvagnar och förläggningar.

Tror du på 500 000 nya soldater för Ryssland även om Ukraina säger det?

Det som förvånade mig var att Ukrainarna gick ut med det! Undrar varför? Vill man överdriva läget?
Citera
2023-02-02, 10:59
  #300807
Medlem
Vi kan räkna med en något lugnare period innan dom stora offensiverna sätter in först från Bögryssland och senare från Ukraina.
HBTQ-federationens förluster är fortsatt mycket stora. Idag inrapporterats 610 st eliminerade bögförbrytare vilket ger ett totalt antal av 129030 under de 343 krigsdagarna.

Kalkylen ger en framflyttning av när 200.000-gränsen sprängs, nytt datum är nu den 6 juli och ny framflyttning kan ske om 3 dagar.

På årsdagen den 24 februari räknar vi med att minst 139150 fascistbögar skall vara eliminerade.

I övrigt är dom materiella förlusterna senaste dygnet ganska små. Man kunde dock slå ut 5 st bögiga artilleripjäser.
Det finns mycket som behöver förbättras för att Bögfederationen skall kunna knäckas kommande höst. Kriget är ohållbart för Ryssland och man borde inse det redan nu, ett långvarigt krig bara förvärrar situationen och ger näring åt bögfascistiska krafter.
Citera
2023-02-02, 10:59
  #300808
Medlem
Taggads avatar
500 000 Orcher anfaller på årsdagen (24 feb) på order från Mordor. (Postat innan läst ikapp)
Citat:
Ryssland ser ut att planera ett storskaligt ryskt anfall i samband med årsdagen för förra årets fullskaliga invasion. Det säger Ukrainas försvarsminister Oleksij Reznikov till franska tv-kanalen BFM TV.

– Med tanke på hur viktiga symboler är (för Ryssland), så tror vi att de kommer försöka med något runt den 24 februari.

Enligt Reznikov bedömer Kyiv att Moskva har satt in omkring en halv miljon soldater inför en möjlig offensiv.

https://omni.se/t/striderna/6b897e27-8556-4869-9b7b-a1398b2d5707

https://tt.omni.se/robotanfall-mot-flerfamiljshus-i-donetsk/a/zE81Bw
__________________
Senast redigerad av Taggad 2023-02-02 kl. 11:39.
Citera
2023-02-02, 10:59
  #300809
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Här har du från denna forumdel, allt kommentarer på mobiliseringen:

Ensamkrigaren: “Vad är det de försöker mobilisera? De blir bara skickade i döden, de har inte en chans med den typen av manskap. De kommer bara dö och tömma vapenlagren ännu snabbare.”

det är ju korrekt i sin helhet.

Citat:
Zergrush: “medans dessa Uralmongoler som nu ska skickas iväg i krig, efter*två veckors träning, ser ut som några slags medelålders misfits som du släpat fram bakom en parkbänk mittemot Systembolaget?*…Nej, det tycks verkligen vara slutet för RyZZland vi ser pågående inför världens ögon här”
även det korrekt i sin helhet

Citat:
“Eftersom man i första hand tvångsinkallar personer som är helt emot kriget, och dessa människors främsta chans att överleva en placering på frontlinjen är att skjuta sin överordnade för att sedan överlämna sig till ukrainska styrkor och ge upp, så undrar jag om det överhuvudtaget kommer finnas kvar några befäl i den ryzka armén om tre månader…

verkar stämma bra, inte för att det tycks spela någon egentlig roll hur många % av befälen som gått åt.

Citat:
Olalele: “Extremt underhållande, tack för skratten vi får se hur " världens näst starkaste arme " reder ut det nu 😂😂😂😂😂😂😂😂😂 fyllon blandat med pedofiler, pundare, våldtäktsmän, bögar och en massa islamister och araber det är en stor komedi”

även detta är korrekt i sin helhet

Citat:
Interiordekorator: “Alkoholister och utsläppta fångar. Detta kommer gå bra!”

den är helt snett på det, det går verkligen inge bra, det finns goda skäl till att alkisar och fångar inte används i någon större utsträkning i krig..(och det är ju inte för att de är en bristvara…)

Citat:
Reijo: “Mobiliseringen kommer inte att ändra krigsförloppet annat än att en massa dör i onödan.”

även detta är sant, även om man kan argumentera att det gått åt helvete med rysslands invasion sedan putin utlyste mobilisering 21sep (”ryska” kherson och lyman erövrades därefter (bla)

Citat:
Orko:
“Ja, ska verkligen bli spännande att se 300.000 alkoholister och omotiverade småbarnspappor bli ofrivilligt slaktade mot Natovapen i Ukraina.”

kanske inte spännande men sant.

Citat:
Bollius:
“Dom där 300.000 är enbart ett försök att stabilisera fronten. När vintern är över så har de flesta gått åt och man har förmodligen redan utfört en ny mobilisering. Och man kommer garanterat förlora mer mark till Ukraina under vintern.” [notera: det är korrekt att de skulle stabilisera fronten IMO, men Bollius tror inte att de skulle lyckas stabilisera fronten]

även där har bollius helt rätt,

ditt argumet skull ju fungerat om ukraina trykt tillbaks ryssland till moskvas förorter ”för där är fronten ju”…

Citat:
Observerare:
“Ryssland ska vara glada om de kan hålla taget territorium. Någon offensiv kan de glömma. De försöker visserligen i Donetskområdet, och hankar sig fram några 100 m här och där i månaden. Men på det hela taget är den ryska armén sönderkörd. Man kan inte ersätta det som är förlorat med ovilliga mobiliserade.*“
ja, precis så blev det.. även om ryssen förlorat enorma områden sedan de mobiliserade.för de 100m (nåja, någon/ några km har de säkert avancerat någonstan)

Citat:
Det var inte allt jag kunde hitta heller.
Notera att ingenstans var där någon heller som skrev något i stil med "det kommer inte att räcka när stridsvagnarna också kommer...och F16". Det är dock inte något konstigt med att ha fel, så lätt är det inte att förutsäga krig. Men det intressanta är refleksionen - var gick det fel? Dåliga källor av data (dvs lurade av sin informationsbubbla)? Något annat?


vad jag inte kan förstå.är hur du kan se objektiv verklighet och sen när den beskrivas påstå det du gjorde, säg bara att det var dina känslor och en inre monolog du skrev .

det blir ju bara pinsamt rätta något som du enkelt kan betrakta…
Citera
2023-02-02, 11:03
  #300810
Medlem
På SVT:s text TV flashade förbi att Polen kan tänka sig leverera sina F16-plan till Ukraina. Tidigare har rapporterats att även Nederländerna kan göra likadant.

Därigenom kringgår man "problemet", det blir inte USA som levererar, dom bara täcker upp för dom brister som uppstår i Polen och eventuellt Nederländerna.

Det ryktas om att utbildning pågår men dessa rykten är lika osäkra som mina kalkyler.
Citera
2023-02-02, 11:03
  #300811
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tarek90
Det som förvånade mig var att Ukrainarna gick ut med det! Undrar varför? Vill man överdriva läget?
Det är egentligen ganska självklart om man tänker efter.

Ukraina har allt att vinna på att överdriva. Detta betyder mer utrustning till Ukraina och mindre förluster om man skulle få till en offensiv.

Fan, hade jag varit ÖB i Ukraina så hade jag överdrivit och önskat en krigsmakt i storlek som USA för att kunna genomföra en offensiv. Det självklara ligger i att desto större övertag man har desto mindre egna förluster kommer man att ha. Som anfallare kan man aldrig ha för lite stridsvagnar.

Sedan tror jag dock att Nato och väst ser igenom detta och ger dem ungefär det de behöver att ha för att klara sig. Nato har bra signalspaning i närheten av Ukraina och jag gissar att de vet det mesta. Det är därför de bara har fått 20st HIMARS exempelvis. Det räckte för att knäcka ryssen tillräckligt. För många kommer innebära mer ekonomisk belastning för väst och dit vill man inte heller. Det är en balansgång att ge dem precis det de behöver för att vinna kriget i slutänden. Sedan tillkommer såklart en massa politiskt tjafs som fördröjer leveranser och de går inte att undvika.

EDIT: Nato har över 500st HIMARS i sina förråd. Hade de varit desperata så hade de såklart skickat fler än 20st. Det har de lätt möjlighet att göra.
__________________
Senast redigerad av Conception 2023-02-02 kl. 11:13.
Citera
2023-02-02, 11:04
  #300812
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
Orcherna anfaller i massor 24 feb på order från Mordor.
Men var fan befinner sig alla dessa soldater nu? Bakom fronten? Strider pågår ju ständigt. Det kommer oavbrutet rapporter om att ryssarna sätter in förstärkningar.

Dessutom hände ingenting särskilt den 9/5, som också var ett rött datum då Putin skulle förklara krig, utropa seger, utlysa allmän mobilisering och en rad grejer på en och samma gång.
Citera
2023-02-02, 11:05
  #300813
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Uppdatering från Kenneth Gregg, hårda strider vid Kreminna, ryssarna har skickat in förstärkningar där. https://www.facebook.com/kenneth.gregg.9440

Intressant att förlustförhållande ökat från 1:7 till 1:9 till Ukrainas fördel. Det är denna utnötning som kommer att knäcka ryssarna i längden. De som var viktigast i detta krig är de relativt lätt beväpnade ukrainska soldaterna som månad efter månad hållit stånd i skyttegravarna.
Citera
2023-02-02, 11:05
  #300814
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Taggad
500 000 Orcher anfaller på årsdagen (24 feb) på order från Mordor.
Tveksamt.

Jag minns att ryktena sa precis samma sak om 9:e Maj i Ryssland. Det hände inte ett skit.
Citera
2023-02-02, 11:08
  #300815
Avstängd
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slö


vad jag inte kan förstå.är hur du kan se objektiv verklighet och sen när den beskrivas påstå det du gjorde, säg bara att det var dina känslor och en inre monolog du skrev .

det blir ju bara pinsamt rätta något som du enkelt kan betrakta…

Kämpa du på du. Du verkar verkligen objektiv. Du kan leta upp ytterligare 20 citat till i denna clowntråd också som du kan vränga objektivt.
Citera
2023-02-02, 11:10
  #300816
Medlem
attogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Nej dina frågor var bara för obegåvade.


Ytterligare korkade undanflykter från dig. Din begåvning sträcker sig inte så långt att du kan bedöma andra.
Du kan inte svara, så ställ frågor om annat istället. Klassisk rysk taktik för propaganda.
Eller ska jag citera Proletären, för att herrn ska må bra?

Siffror om ditt kära omröstningsobjekt, Donetsk.

Stad Antal inv/%Etn Ukrainare/Antal Etn Ukrainare
Lyman 28996/84%/24473
Krasnoarmijsk 82830/75%/62123
Slovjansk 142873/73%/104497
Dobropillja 72817/71%/51919
Kramatorsk 215729/70%/151442
Bachmut 113785/69%/78967
Jasynuvata 36903/69%/25426
Dokutchajivsk 25024/67%/16666
Debaltseve 53412/64%/34397
Druzjkivka 75006/64%/48304
Myrnohrad 56702/64%/36403
Avdijivka 37237/64%/23645
Vuhledar 17518/63%/11054
Novohrodivka 17559/62%/10851
Dzerzjynsk 86281/61%/52977
Kostiantynivka 94886/59%/56267
Selydove 62819/59%/37252
Sjachtarsk 72711/58%/41954
Kirovske 31041/54%/16824
Chartsyzk 113685/52%/59571
Horlivka 312284/51%/160514
Snizjne 83046/51%/42603
Torez 96026/51%/48781
Mariupol 510835/49%/248777
Zjdanivka 14375/48%/6943
Donetsk 1024678/47%/478525
Jenakijeve 162778/45%/73738
Makijivka 431023/45%/193960

Snittet för ovan ger 54% Etniska Ukrainare!
Tänk om vi tillät varje valkrets att ansluta sig till Ryssland. Kika på kartan hur det skulle se ut.
Prickig korv, sa Bill.

Du säger: Alla etniska ukrainare kanske inte per automatik är pro-ukraina. I Mauripol med endast 49% etniska ukrainare. Du tror att dessa 49% plus de andra 51% etniska ryssarna, gillar Putin efter vad de fick vara med om. Inget är förstås omöjligt

Då ingen sida kan bevisa sin ståndpunkt, får ändå fakta kring etnicitet vara en bra bas.
Sedan kan vi backa till Peter den Stores tid och se hur många etniska ryssar det fanns då...
__________________
Senast redigerad av attog 2023-02-02 kl. 11:22.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in