Citat:
Tack för bra svar. Stämmer nog i stort sett. Så vad är lösningen? Rysslands totala förlust och en total omstart av samhället? Kommer som efter Nazityskland bli tufft några år men sen kanske även ryssen kan bli civiliserad? Eller vad tror vi? Felet efter Sovjets fall var väl att demokratin inte hann få fullt fäste innan Putin och hans lakejer tog makten och i steg införde sin fascistiska diktatur. Hade Jeltsin varit lite yngre och haft längre till flaskan kunde det nog ha gått.
Tysken och Japanen behövde tvingas till ovillkorlig kapitulation via militärt nederlag. Efter det så fick de massiv hjälp av väst att snabbt bygga upp ett alternativ till fanatismen som lett till allt elände. Östtyskland blev ju kvar i misär som bekant.
I Rysslands fall så skulle en reformvillig, stark regering kanske kunna sätta skutan på rätt köl utan att det föranleds av en militär katastrof. Men vart ska den regeringen komma från??? Den skulle ju inte ens ha folkets stöd! En majoritet i Ryssland är ju marinerad i det vansinne som pågått i över hundra år! Hela ekonomin och näringslivet är totalt korrumperad och maffiastyrd!
Lösningen, utan ett storkrig, är att sanktionerna till slut börjar bita riktigt hårt och leder till att maffiastrukturen faller sönder inifrån. Om det då finns en gräsrotsrörelse på plats, som lyckats överleva, så skulle en ny revolution i Ryssland kunna äga rum. Problemet är väl då att denna gräsrotsrörelse antagligen är anstruken av någon annan totalitär idé….kommunism igen kanske. Det ryska folket är som sagt helt jävla hjärntvättat.
Det mest troliga alternativet för en snabb reformation är dock att de går Japans och Tysklands öde till mötes. Någon miljard döda får väl världen räkna med då. Om Putin trycker iväg kärnvapen så hamnar vi där garanterat.