Citat:
Ursprungligen postat av
johan.topphat
Alltså, börjar ryssland återta mer och mer mark i ukraina nu, och med tanke på att dom snart ( under våren) sätter in ytterliggare 150 k mobiliserade, hur ska ukraina kunna stå emot eller gå på egen offensiv?
De bidar sin tid och kommer förmodligen gå tillbaka till redan förberedda ställningar i väntan på att väst fyller på med materiel . När det anländer så åker Ryssland på däng och tvingas kaosartat retirera långt bortom sina tidiga ställningar ( Ryssland kommer givetvis säga att det var en planerad reträtt )
Sanningen är att Ryssland har slut på utbildat manskap och moderna resurser . I den mån modern utrustning finns så är det ont om personal för att utbilda trupp så resultatet blir mediokert . Fortsätter förnedringen så kommer Medvedev återigen att hota med kärnvapen . Sedan börjar allt om från början . Ryssland kan inte vinna och har samtidigt inte råd att förlora .