Citat:
Ursprungligen postat av
MondoBizarro
Jag är kluven.
Dels eftersom alla dessa bovar i storbankerna har gjort ett så pass bra jobb med Bank-id att jag iaf känner mig helt säker att använda det.
Detta eftersom jag har läst dessa journalistiska skamgrepp som artiklarna om att Bank-id är osäkert även om det egentligen var Agda 97 som trodde på allt den snälla killen som ringde sa och glatt godkände allt i mobilen.
Vilket väl inte är någon större skillnad mot om de vallat Agda till banken och snällt bett henne skriva över alla sina pengar till deras konto.
Den som inte begriper det bör nog gå om journalisthögskolan.
Men...alltid detta men. Någonstans hade jag nog ändå känt mig säkrare om pappa staten hållit i det hela, hellre än en bunt giriga bankdirektörer, men deras förslag om att dela ut ett kreditkort är något få vill ha, förutom möjligen Agda.
Visst, finns möjligheten att lägga till det i mobilen som man kan göra med kredit- och betalkort så är det väl en sak, men måste man på allvar alltid ha med det där kortet för att kunna göra allt vi vant oss vid när det kommer till bank-id så kommer jag om möjligheten finns vägra och hålla mig kvar vid bank-id.
Nu tror jag inte det här förslaget kommer komma så långt, iaf inte när den större delen av sveriges befolkning redan inte kan tänka sig att leva utan bank-id, men vem vet.
Tänker de om och presenterar ett lika säkert system som man kan sköta lika enkelt i mobilen som bank-id så är jag absolut för.

Bankerna är kända för att bygga lösningar som är onödigt komplexa och dyra. Men med Bank-ID och Swish har de onekligen lyckats göra enkla appar som alla förstår och kan använda på ett enkelt sätt.
Staten (och Regionerna) å sin sida har tusentals misslyckade projekt bakom sig. De flesta når inte ens någon form av releasestatus.
Alltid samma orsak. Man ska ta fram krav och lösning i stora projektgrupper och kommittéer där alla ska få ha avvikande synpunkter. Det absolut sämsta sättet att ta fram mjukvara.
Det är väl SKV som lyckats bäst genom åren men det har lika mycket att göra med att de fått igenom förenklingar i lagstiftning för t ex förenklade deklarationer.
Om staten skulle vara bäst lämpade för detta så kan man undra varför de inte redan tagit fram det? För många år sen?
Alla kan vara fullt och fast övertygade om att OM det överhuvudtaget kommer fram en lösning så kommer den att ha kostat enorma pengar och vara så klumpig att ingen vill använda den.