2023-01-31, 11:39
  #37
Medlem
DonaldBidens avatar
Låter som att det finns för få frimurare i TV4s ledning.
Citera
2023-01-31, 11:43
  #38
Medlem
Atamons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av itsallalie
Sant.


Blev tillftågad för tiotalet år sedan men avböjde vänligt men bestämt!
Citera
2023-01-31, 11:49
  #39
Medlem
Det var ett extremt tunt TV-inslag, jag gissar att Kalla Fakta trodde att det här var en kanonidé och att de lagt ned en massa arbete och pengar och sedan visar det sig till produktionens stora förtret att de inte har ett skvatt att komma med. De personer som dras till frimurarna och är aktiva inom orden är GARANTERAT ostraffade i mycket högre grad än svenska genomsnittet, och säkerligen betydligt bättre skattebetalare, har högre utbildningsnivåer osv i genomsnitt. Inte alla, men i genomsnitt. Det finns väldigt spridda livsöden inom SFMO och dess medlemmar.

Kalla Faktas reportage var intetsägande, men det som är det verkligt intressanta är varför folk utanför orden blir så otroligt nyfikna över vad som sker inom ordens och logernas väggar! Vad är det som väcker en sådan enorm misstänksamhet och paranoia, helt utan saklig grund? Varför kräver folk helt plötsligt "full insyn" och att orden skall "krossas" och "exponeras"? Det finns 10.000-tals sammanhang och organisationer runt omkring i samhället där gemene man aldrig skulle komma på tanken att få rota runt i deras innersta verksamhet.

Jag är osäker på om TV4 klippt bort svaret på de mest brännande frågorna som folk har, nämligen 1) varför får man inte veta vad som händer i loge samt 2) varför får kvinnor inte vara med.

Svaret på fråga 1 (varför hemligheter) är att varje grad har en upplevelsebaserad ritual som är unik för graden. Har man tur och/eller är tillräckligt mogen när man genomgår ritualen för en viss grad så kan denna gradspecifika ritual "väcka" en specifik självinsikt eller vissa insikter hos den som genomgår ritualen, och denna potentiella effekt uteblir nästan garanterat om man får veta vad som händer i förväg. Analogi: vad är underhållningsvärdet av att gå och se en thrillerfilm om du redan vet hela handlingen i förväg? Frimurarorden (och speciellt det SVENSKA systemet som körs i Norge, Danmark, Finland, Island bl.a.) bevarar hemligheterna för att kommande bröder skall få chansen att få rätt upplevelse. Det svenska systemet är dessutom i internationella frimurarsammanhang unikt genom att vara betydligt mera upplevelsebaserat än andra system, samt att det är ett 10-gradigt INTEGRERAT system där alla graderna hänger ihop, det är som ett stort mångdimensionellt pussel som läggs loge efter loge, grad efter grad. DÄRFÖR är det hemligt. Hemligheterna är en gåva till kommande bröder.

Fråga 2 - varför inga kvinnor? Det finns andra frimurarsystem som tillåter kvinnor, men inte det svenska systemet/SFMO. Att vara i loge med endast män gör att det blir en viss dynamik. Kasta in en kvinna i mixen så förändras dynamiken - män börjar spänna sig och skryta och försöka vinna favörer och andra dumheter - och denna förändrade dynamik skulle förstöra den anda som behövs och eftersträvas inom orden och loge.

Kvinnor har egna slutna sällskap, t.ex. Mariaorden, och om dem vet vi INGENTING. De är hemligare än hemligast. Sug på den Kalla Fakta.

Frimureri är inte till för alla. Det krävs en viss läggning, en viss mental disposition. För dem som BEHÖVER detta är frimureriet en vacker fristad, ett vattenhål, en oas i ett kaos av den "allmänna världen". Uppenbarligen känner många en avundsjuka och vill förstöra för de som trivs inom denna fristad. Då kan man förstås ansöka själv till SFMO som man eller t.ex. Mariaorden som kvinna. Är man inte sugen på det så är dessa destruktiva krafter på samma nivå som om några personer skulle kräva att alla fotbollsklubbar skulle förbjudas eftersom de inte är intresserade av fotboll och tycker att fotboll föder huliganism (vilket det iofs gör, inga andra sporter har liknande upptåg i samma utsträckning).

Om någon skulle säga "förbjud opera" eller "lägg ned naturhistoriska museet" därför att det bara är VISSA personer som gillar detta och "jag gillar inte dem, de tror att de är något" så blir det tydligt att det är destruktiva krafter i omlopp.

Den enda sakfrågan som kvarstår efter Kalla Faktas platta program är risken för jäv.
Jävsrisken inom frimureriet är betydligt mindre än i andra sammanhang då Ordens Allmänna Lagar uttryckligen förbjuder att man gynnar medbröder ute i den allmänna världen.

Konsekvenserna av Kalla Faktas tomma skal till program och reaktionen från SFMO och de jurister/poliser som är med kommer vara att i princip alla kommer att börja redovisa att de är medlemmar i SFMO, inte svårare än så. Rättssäkerheten kommer vare sig att minska eller öka.

En sista reflektion: de före detta frimurare som uttalar sig i programmet är opålitliga människor. De har svurit, många gånger i olika sammanhang, att ALDRIG yppa för någon utomstående eller för person av lägre grad vad som föregår i loge, och de är dessutom extremt marinerade i de "dygder" som frimurarna utövar - att de bryter mot dessa löften är vedervärdigt. Det är en principsak. En av norrmännen avslöjade vissa detaljer som jag inte tror att en utomstående ens märkte eller reagerade på, men som definitivt skulle kunna förstöra en del av den upplevelsen som en framtida broder kommer att få.

En av norrmännen pekade på insidertrading som om det skulle ske dagligen, helt utan bevis, samtidigt som han uppenbarligen inte går att lita på och är uppmärksamhetssökande. Han kan lika gärna dra till med barnoffer och homosexuella ritualer och getridning när han håller på. Han har redan förbrukat sin trovärdighet så fort han öppnade munnen efter som han då BEVISLIGEN är en löftesbrytare.

Om man däremot skulle uppdaga oegentligheter, brottslig aktivitet osv så är det den enskilde frimurarens plikt att ta upp detta i rätt forum. Brottslingar (där straffvärdet är över en viss nivå) blir utsparkade ur orden.

Skall bli spännande och se nästa avsnitt. Det enda positiva hittills är att de visat vackra bilder inifrån stamhuset, och jag tror att det kommer att bli ett ökat inflöde av ansökningar till SFMO.
Citera
2023-01-31, 11:59
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AutonomCow
Kalla fakta har granskat domare, åklagare, advokater som är med i frimurarna - stinker jäv. Om jag sitter i rätten vill jag inte att de som dömer mig ska ha legat i någon kista och kallar varandra bröder
https://www.tv4play.se/program/kalla-fakta-frimurarnas-hemlighet
Klart de kommer ge varandra fördelar inom vissa saker vid ex bygglov och dyl.
Men att advokat/åklagare skulle samarbeta i en rättslig förhandling är att gå för långt med foliehattarna.
Vid enstaka tillfällen kan saker hända där jag själv fick en offentlig försvarare som inte gjorde sitt jobb. Ja, efteråt så såg jag tydligt hur de samarbetat men med lite distans till det hela så inser även jag att advokaten var totalt inkompetent.

Om nu jäv skulle vara så vanligt så hade det riktiga buset anmält sina advokater till Advokatsamfundet på löpande band. Om jag på den tiden visste vad jag vet i dag så hade min advokat blivit prickad och en erfaren buse hade gjort det redan mellan tings och hovrätten.
Så, nej. Att de är med i samma förening innebär inget jäv som påverkar tredje part.
Citera
2023-01-31, 12:20
  #41
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ShivaDestructor
...

Skall bli spännande och se nästa avsnitt. Det enda positiva hittills är att de visat vackra bilder inifrån stamhuset, och jag tror att det kommer att bli ett ökat inflöde av ansökningar till SFMO.

Nästa avsnitt? Det blev väl bara två delar, eller missförstod jag TV4:s namnsättning av programmen (del 2/2)?

En detalj som för övrigt fick mig att dra lite på smilbanden var när reportern intervjuade killen som hade klappat till en annan på fyllan och sedan hamnat i rätten. Tydligen ville man göra gällande att det kunde föreligga jäv i det fallet då både domare och åklagare var frimurarbröder, men det blev aningen märkligt när man sedan avslöjade att samma sak även gällde målsägandebiträdet och killens egen advokat. Singlande man slant på logen för att avgöra vem som skulle få fördel i det fallet, åklagaren och målsägandebiträdet eller advokaten? Lite svårt att göra alla bröder nöjda menar jag.
Citera
2023-01-31, 12:31
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av peter_pung
Bara i din fantasi. I verkligheten är frimurare människor i samhällets toppskikt, som bjuder in varandra. Funkar på samma sätt som diverse andra ordenssällskap och herrklubbar. Lite längre ner i kedjan hittar du Round Table och en del andra sällskap. Alla är uppbyggda på samma sätt men riktar sig till lite olika samhällsskikt. Anledningen är så klart att hjälpa varandra i karriären och med andra förmåner.

THE JEWISH TRIBUNE, New York, Oct. 28, 1927, Cheshvan 2, 5688, Vol. 91, No. 18: “Masonry is based on Judaism. Eliminate the teachings of Judaism from the Masonic ritual and what is left?”

LA VERITE ISRAELITE, Jewish paper 1861, IV, page 74: “The spirit of Freemasonry is the spirit of Judaism in its most fundamental beliefs; it is its ideas, its language, it is mostly its organization, the hopes which enlighten and support Israel. It’s crowning will be that wonderful prayer house of which Jerusalem will be the triumphal centre and symbol.”

LE SYMBOLISM, July, 1928: “The most important duty of the Freemason must be to glorify the Jewish Race, which has preserved the unchanged divine standard of wisdom. You must rely upon the Jewish race to dissolve all frontiers.”

AN ENCYCLOPEDIA OF FREEMASONRY, Philadelphia, 1906: “Each Lodge is and must be a symbol of the Jewish temple; each Master in the Chair, a representative of the Jewish King; and every Mason a personification of the Jewish workman.”

MANUAL OF FREEMASONRY, by Richard Carlile: “The Grand Lodge Masonry of the present day is wholly Jewish.”

THE FREEMASON, April 2, 1930, quoting Br. Rev. S. McGowan: “Freemasonry is founded on the ancient law of Israel. Israel has given birth to the moral beauty which forms the basis of Freemasonry.”

Rabbi Br. Isaac Wise, in The Israelite of America, March 8, 1866: “Masonry is a Jewish institution whose history, degrees, charges, passwords and explanations are Jewish from beginning to end.”

Benjamin Disraeli, Jew, Prime Minister of England, in The Life of Lord George Bentick: “At the head of all those secret societies, which form provisional governments, men of the Jewish race are to be found.”

LATOMIA, a German Masonic journal, Vol. 12, July 1849, Page 237: “We cannot help but greet socialism (Marxism – Communism) as an excellent comrade of Freemasonry for ennobling mankind, for helping to further human welfare. Socialism and Freemasonry, together with Communism are sprung from the same source.”

BERNARD STILLMAN, Jew, in Hebraic influences on Masonic Symbolism, 1929, quoted The Masonic News, London: “I think I have proved sufficiently that Freemasonry, as what concurs symbolism, lays entirely on a formation which is essentially Jewish.”

O.B. Good, M.A. in The Hidden Hand of Judah, 1936: “The influence of the Jewish Sanhedrin is today more powerful than ever in Freemasonry.”

JEWISH ENCYCLOPEDIA, 1903, Vol, 5, page 503: “The technical language, symbolism and rites of Freemasonry are full of Jewish ideas and terms . . . In the Scottish Rite, the dates on official documents are given according to the era and months of the Jewish calendar, and use is made of the Hebraic alphabet.”

B’NAI B’RITH MAGAZINE, Vol. 13, page 8, quoting rabbi and mason Magnin: “The B’nai B’rith are but a makeshift. Everywhere that Freemasonry can admit that it is Jewish in its nature as well as in its aims, the ordinary lodges are sufficient for the task.”

TRANSACTIONS OF THE JEWISH HISTORICAL SOCIETY Vol. 2, p 156: “The Coat of Arms used by the Grand Lodge of England is entirely composed of Jewish symbols.”

THE FREEMASONRY, Jan 19, 1935, quoting instructions by Albert Pike, who simultaneously was Grand Master of the Central Directory of Washington, Grand Commander of the Supreme Council of Charleston, Sovereign Pontiff of Universal Freemasonry: “That which we must say to the crowd is – We worship a God, but it is the God that one adores without superstition. To you, Sovereign Grand Inspectors General, we say this, That you may repeat it to the Brethren of the 32nd, 31st, and 30thdegrees – THE MASONIC RELIGION should be by all of us initiates of the high degrees, maintained in the purity of THE LUCIFERIAN DOCTRINE. . . Yes, LUCIFER IS GOD.”
Citera
2023-01-31, 12:38
  #43
Medlem
Jodå...även lagens väktare håller varandra bakom ryggen...har alltid varit så och därför kommer det att förbli så.
Man får hålla sig i skinnet så slipper man domstolar som innehåller
gängkonstulation .
Citera
2023-01-31, 13:31
  #44
Medlem
staticages avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AutonomCow
Kalla fakta har granskat domare, åklagare, advokater som är med i frimurarna - stinker jäv. Om jag sitter i rätten vill jag inte att de som dömer mig ska ha legat i någon kista och kallar varandra bröder
https://www.tv4play.se/program/kalla-fakta-frimurarnas-hemlighet


Tänk om kalla fakta kunde granska sossarnas infiltration av alla instanser i samhället,ta SÄPO värdigt vilket diktatur land som helst (Ryssland/Nordkorea)Ta fackförbunden säger sej arbeta för de som betalar fackavgiften(haha) samtidigt sitter man i löneförhandlingar och går sosseledningen till mötes med att hålla ned lönerna.Klart man skriker högt när EU vill införa minimi löner i Sverige(haha)
Citera
2023-01-31, 13:34
  #45
Medlem
snooper123s avatar
Så Frimurna är någon slags klubb för folk inom rättssystemet?
Citera
2023-01-31, 13:39
  #46
Avstängd
Gerhardts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Atamon
Fast sådana strukturer finns ju överallt men vänsterjournalister älskar att hacka på frimurare för att det är mystiskt och okänt och gott om välutbildade vita kristna män där.

Jämför med deras avslöjande om vänskapskoruption inom offentlig förvaltning i Göteborg, där var det väldigt konkreta bevis men inte så mystiska personer det handlade om utan mest illa klädda sossegubbs.

Klart frimurarna också ska granskas men något direkt smarrigt avslöjande fick vi inte se.

Och vad för riter de håller på med har ju noll och ingen relevans för vad de kan tänkas bedriva för jäv inom sina yrken.

Gubbarna hade lika gärna kunnat vara med i samma jaktlag.

Är jaktlag också edsvurna med riter, hemliga möten med ritualer, speciella hemliga handslag och tecken och hot om att hjärtat skall slitas ur bröstet om man avslöjar hemligheter osv?
Citera
2023-01-31, 13:39
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snooper123
Så Frimurna är någon slags klubb för folk inom rättssystemet?
Nej, det finns det Ruben och Hilda för.
Men konstigt att de inte granskas…..undrar varför….
Citera
2023-01-31, 13:39
  #48
Medlem
TilleyHats avatar
Den här typen av "avslöjande reportage" om Frimurarna kommer med jämna mellanrum (typ en gång var tionde år), men det här var verkligen inget minnesvärt program. Svagt och ogenomtänkt. Framgick det överhuvudtaget någonting om det skedde några juridiska felaktigheter från rättens sida? Nej, bättre kan ni Kalla Fakta!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in