2023-01-29, 01:50
  #298825
Medlem
88SONs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tillsson
Och köpcentrum! Det är på dessa platser UKR ofta lagrar vapen eller har som militära samlingsplatser.


Skulle du kunna göra en genomgång för att stödja ditt påstående? Eller är det bara baserat på rykten

Jag hade inte blivit överraskad ifall AFU ( och såklart ryssarna ) gjorde detta ibland. Så länge de inte involverar civila så är moraliskt okej enligt mig
Citera
2023-01-29, 01:50
  #298826
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sgt.Bland
Det går mycket rykten om drönare nu men detta ser ju mer ut som ett Ufo haha. Iran påstår iaf att alla drönare är nedskjutna redan.

https://twitter.com/Natsecjeff/status/1619482199949975552
Ser mer ut som ett trafikplan. Det finns väl ingen som förser sina militära attackdrönare med positionsljus?
Citera
2023-01-29, 01:51
  #298827
Medlem
Medvedev: ett tredje världskrig kommer inte vara mellan flygplan och pansarvagnar. Jo tack vi vet..
Citera
2023-01-29, 02:01
  #298828
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ezity
Medvedev: ett tredje världskrig kommer inte vara mellan flygplan och pansarvagnar. Jo tack vi vet..

Einstein, "Jag vet inte med vilka vapen det tredje världskriget kommer att utkämpas, men det fjärde världskriget kommer att utkämpas med käppar och stenar."
Citera
2023-01-29, 02:18
  #298829
Medlem
Tillssons avatar
Ukrainsk kyrkogård. I Sverige hade det blivit ett namn på en rostig minnestavla.

https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1619456538732818432
Citera
2023-01-29, 02:25
  #298830
Medlem
88SONs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tillsson
Ukrainsk kyrkogård. I Sverige hade det blivit ett namn på en rostig minnestavla.

https://twitter.com/AZgeopolitics/status/1619456538732818432

Riktigt tragiskt, men de får åtminstone en fin begravningsplats. Hade inte Ryssland invaderat så hade dessa män haft en framtid, drömmar. Hoppas att dessa bildat etsar sig fast i våra ögon för all framtid så vi vet vad Ryssland är kapabla till
Citera
2023-01-29, 02:58
  #298831
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cashmoney85
Israel eller kurdiska miliser på uppdrag av Israel. Risken finns för en destabilisering av läget, kanske inte det smartaste med tanke på kriget i Ukraina. Men med Netanyahu i styret är man inte förvånad, märkligt när han var best friend med Putin

Den vänskapen tog slut när Ryssland lovade vapen till Iran i utbyte mot moppedrönarna. Israel är nog rädda för att Ryssland skall ge Iran kärnvapen och långdistans-robotar.
Citera
2023-01-29, 03:32
  #298832
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OlofRen
Iran har spelat ett högt spel den senaste tiden. Tror nog att de förstår att de har ett pris, så nu åker deras lager och kanske delar av produktionen, och i nästa steg andra delar av krigsmaskinen.

Ska vi gissa på att landet kommer att få ett inbördeskrig, samt att de religösa ledarna kommer få det ännu hetare... What goes around comes around.

Vilka har gjort det?

Iranska regeringsföreträdare: Israel!

Foliehattar: USA med hjälp av proxystyrkor!

Iranska oppositionella: Iranska oppositionella!

Ryska milbloggare på Telegram: Ukrainska specialförband som med hjälp av Azerbajdzjan infiltrerade iranskt territorium!

Armenier på Telegram: Azerbajdzjan!

Min gamle far: Slumpen i form av olyckor som råkade sammanfalla med en jordbävning!

Israel:

Ukrainare:
Citera
2023-01-29, 03:34
  #298833
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av jagvetmera
Hmm...Churchill träffade gärna stormän med pondus så där skulle nog Putin passa in.
Churchill och Zelensky.....nja....han gjorde ju business med Stalin så kanske ändå en chans för Zelensky att ha inte skulle bli utkastad

Putin?

Pondus som en diskborste.
Citera
2023-01-29, 03:40
  #298834
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Förstår vad du menar men är det inte bättre att låta dem få utbildning här i Sverige eller utanför Ukraina av personal med erfarenhet av att utbilda?
De som möjligtvis har erfarenhet av fordonet kan ha utbildning på annan version eller inte brukat fordonet på flera år.
Det svåra är nog inte heller att lära sig hantera fordonet, det är hur man använder det för bäst verkan samordnat med övriga delar, exempelvis hur man brukar avsutten trupp. För det behöver man övningsfält/anläggningar.

För den intresserade, hyfsat bra genomgång av fordonet i äldre och nyare variant:
https://www.youtube.com/watch?v=fa7eJeQK864
https://www.youtube.com/watch?v=INDJCSjFkt0&t=1572s
Men för helvete.

Tror ni att CV 90 är mer komplicerad än iphone 11?

Hur jävla hjärndöd får man vara egentligen.

Det är en bil. Motor, växellåda, hastighetsmätare. Inte en partikelaccelerator.


Era jävla dumfittor.
Citera
2023-01-29, 04:04
  #298835
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ABanderas68
Men för helvete.

Tror ni att CV 90 är mer komplicerad än iphone 11?

Hur jävla hjärndöd får man vara egentligen.

Det är en bil. Motor, växellåda, hastighetsmätare. Inte en partikelaccelerator.


Era jävla dumfittor.
Tja, CV90 Mk4 har mer GPU-kraft än någon larvig iPhone iaf. Moderna IFVs o.dyl är bra mycket mer komplicerade än att bara ha "en motor, växellåda, hastighetsmätare". Och någon bil är det då rakt inte. Passiva och aktiva sensorer och skydd, 3D-processing från sensorerna, nätverkscentrerat, displayer och eldledningssystem, FLIR, etc, är bara början. De är iaf bra mycket mer avancerade än gamla sunkiga ryska system, och inte ens de är triviala på något vis.
__________________
Senast redigerad av DjILY 2023-01-29 kl. 04:07.
Citera
2023-01-29, 04:13
  #298836
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Den vänskapen tog slut när Ryssland lovade vapen till Iran i utbyte mot moppedrönarna. Israel är nog rädda för att Ryssland skall ge Iran kärnvapen och långdistans-robotar.

Det kan spela roll, men tror inte det hade gjort större skillnad när Netanyahu nu har makten. Israel med han i spetsen kommer definitivt stärka Israels position i närområdet. Så länge kriget i Ukraina pågår och världen inte noterar vad som sker blir det ett guldläge för BiBi även på hemmaplan och på ockuperade territorium i Palestina. Kommer nog inte komma särskilt mycket kritik från Biden den här gången och framöver skulle jag gissa. Politik i ett nötskal
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in