Citat:
Ursprungligen postat av
MagisterBister
Till skillnad mot dig så vet jag vet vad ett Ponzibedrägeri innebär. Att du inte läst artikeln om brottet, inte vet vad Ponzibedrägeri innebär och uttalar sig om saker dununge vet nånting om är knappast något jag behöver bekymra mig om. Men du bör låta bli att sprida desinformation. Det är onödigt.
Det verkar du inte veta. Det står ingenstans i artikeln att folk har fått tillbaka pengarna.
Citat:
Ponzibedrägeri (engelska: Ponzi scheme) är en form av investeringsbedrägeri som attraherar investerare genom att utlova hög avkastning, men som istället för att generera verklig avkastning på insatt kapital använder detta till utbetalningar och för att hålla bedrägeriet igång.
Detta brukar göras för att bedrägeriet ska få ännu fler investerare tills det blir en stor mängd för bedragaren att ta. Vart exakt står det att folk har fått ut utbetalningar?