Citat:
Ursprungligen postat av
usr1
Jag är lärare på högstadiet och tänka visa några klipp från dumpen, speciellt som visar att trevliga gubbar kan vara hemska typ konstapel gädda
Har ni tips om fler av den sorten och vad mer bör jag berätta?
Jag tycker att det är viktigt att berätta att om någon försöker utpressa dem med att sprida bilder (som de korkat nog gett honom) så är det fem miljoner gånger värre för den som har bilderna än den som skickade dem. Den "makt" som groomern låtsas ha över den minderåriga är helt inbillad - så de måste berätta
omedelbart för lärare, föräldrar, kurator, polisen, etc. etc.
Jäveln kommer åka dit så det susar om det, så det finns inget för dem att vara rädda för, groomern lär knappast ens ha tid att sprida några bilder.
Sen vore det ju fantastiskt om man skulle kunna säga något så att de inte försätter sig i de situationerna, men jag tänker på flickan som hoppade framför ett tåg för att någon groomer hotade med att sprida hennes bilder. Hade hon bara berättat för någon vuxen i sin närhet hade det kunnat förhindrats.