Citat:
Ursprungligen postat av
sunny5
Isabella spottar ut ungen och lämnar den med Lukas, han har aldrig haft barn och fick ju inte direktstöd utav den som BORDE veta hur man sköter barn, tycker jag att han nog skött uppgiften efter bästa förmåga. Att granne "klagat" på klädsel tyder inte på att han misskött den vidare värst. Tror nog grannen sagt det i all välmening, då hon väl visste att Lukas ensam fick ta ansvar över inte bara sitt eget utan andras barn också! Att han inte kunde barnets signaler är också förståeligt, han har hade ingen som kunde vägleda med barnet i vardagen, bara 20 min på bvc DÄR han faktiskt bad om råd!
Jag tycker synd om honom på ett sätt, han tycks vara smått efterbliven faktiskt, men kan de bevisa till 100% att han avsiktligt skadat Junie tar min empati för slut.
Hur tror du det fungerar för andra förstagångsföräldrar?
Får dom med sig en assistent hem som lotsar dom rätt eller brukar det vara så att dom instruktioner och sen får dom testa sig fram själva.
Dessutom var Bella och inte Lukas hemma den första tiden.
Dom bytte av för att Bella fick erbjudande om bättre tjänst och Lukas inte trivdes på sitt jobb utan ville vara föräldraledig.
Ett gemensamt beslut alltså.
Har du inte läst förundersökningen?
Det var inte bara grannen som klagade på att han missade saker.
Det gjorde BVC också.
När det gäller att se och svara på bebisar signaler är det dessutom något som ligger naturligt hos dom flesta.
En bebis som tittar på någon på stan får normalt en bekräftelse i någon form även från totala främlingar med eller utan egna barn.
Till och med små barn svarar på bebisars signaler utan att man behöver säga till dom eller lära dom.
Har man haft ett barn i fem månader så borde man verkligen inte behöva "lära sig" det.
Det är Lukas som har tydliga brister från barnet var nyfödd och tills hon veckan före hon dör.
Från Huddinge
Personalen har en oro över pappans anknytning till barnet då han inte visar något intresse för
barnet. De bedömer inte att han har någon kris utan att det är ett ointresse för barnet. Han
tittar inte på barnet,
han ler inte eller visar någon kärlek de gångerna han ser på barnet. Han
ser bara på barnet de gångerna han måste göra något med barnet som att t.ex att byta blöja.
Vid både fyra och fem månaders kontrollen är hans fokus dessutom att beklaga sig om Bella som inte längre är kär i honom.