Citat:
Ursprungligen postat av
Pstvftr
Valberedningen kände ju till det här när de föreslog honom som partiledare.
Alla rasade när Socialdemokraternas valberedning föreslog och fick Håkan Juholt vald för 12 år sedan men det här är värre.
Nu har media fokuserat mest på domarna i tingsrätten och om det finns fler händelser men vad händer när de börjar ställa frågor om Turkiet och regimen där? Det känns som journalisterna hittills legat lågt om Erdogan men det kommer säkert.
Det som är otäckt med det här är att han vare sig han vill eller inte nu kommer att få muslimska röster. Mussar funkar helt annorlunda och ställs det krav från nån imam nånstans om att Demirok ska börja arbeta för en snabbare islamisering av Sverige kommer han att lyda order. Därmed kommer Centerns dumhet att utse honom festligt nog att leda till att det gamla landsbygdspartier kommer att bli ett islamistparti. Att han han ska säga upp sitt turkiska medborgarskap är antagligen bara bullshit. Det var ju bra att ha när han fick dra dit med svansen mellan benen efter sin tweet.
För de som är tveksamma vad gäller hans musseri har han själv deklarerat att han är en regelbunden besökare i moskén SAMTIDIGT som han är medlem i Svenska kyrkan. Det senare har han "stolt" meddelat. Tydligen i tron att Svenska Kyrkan är nån form av fritidsgård där muslimer kan bedriva sitt opinionsarbete.
Yksel och hans gäng har nu alldeles gratis fått en helt oväntad möjlighet att samla de muslimska politiska styrkorna i riksdagen. Demirok kommer inte att ha nåt att säga till om när ordern om att driva islamistisk politik från mullorna kommer.
Han kommer garanterat inte heller kritisera varken Erdogan eller det turkiska ledarskapet. Han vill väl ha kvar sin gård där ?
Hela historien visar egentligen problemen som uppstår när en folkgrupp med divergergande kultur och religion får allt starkare fäste i ett land. Centern gör utan att själva inse det Demirok till en "nyttig idiot" för det muslimska ledsrskapet.
Han har ännu inte tvingats svara på frågor om hederskultur, halaslakt och bortförande av unga flickor för bortgift i t.ex. Turkiet.
I övrigt har han som sagt byggt sin politiska karriär på rasist- och hatkort. En man som kör över medborgarnas vilja efter tycke och smak. Det har han redan visat. Men som alla andra politiker minus SD-diton är han givetvis högt älskad i det politiska etablissemanget.
Sorgligast är väl egentligen hur illa det blivit efter 8 år med Löfven där attackvänstern fått totalt fritt spelrum i godhetens namn.
Jag tror att Demirok snart kommer att bli ett offer för dels sin historia och sin egen dumhet att mörka allt tills det inte gick längre. Det kommer nog att komma mer smaskigheter om denna ortenkille som kommunicerar genom att skalla folk när han blir trängd. Vånstermedia inklusive Publuc Service har länge försökt att mörka hans rasisttweet. Men även den börjar nu få fotfäste i debatten.
Vägskälet närmar sig obönhörligt för C I och med utnämningen av Demirok. Antingen bli ett islamistparti eller att försöka ta tillbaka partiet till sina kärnvöljare och deras frågor. Väljer man till slut det senare kommer Demiroks tid på posten bli kortare än Juholts på sin tid.